Varyag, Çin’in İlk Uçak Gemisi Oldu

11 yıl önce Boğazlardan geçişi Türkiye ile Çin arasında gerginliğe sebep olan eski Sovyet uçak gemisi Varyag, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun deniz filosuna teslim edildi.

Çin’in Ukrayna’dan 20 milyon dolar karşılığında lunapark yapılmak üzere satın aldığı  ayrıca 2001 yılının Kasım ayında Türkiye’ye “size bir milyon Çinli turist” göndereceğiz diyerek geminin boğazdan geçmesini sağlayan Çinlilerin dev gemisi Varyag artık resmi olarak Çin donanmasına dahil edildi.

Türkiye’ye verilen bu sözde hayalden öteye gitmedi. 2002 yılında 28 bin olan Çinli turist sayısı 2003’te 24 bine düştü, 2004’te ise 33 bine çıktı. Sonraki yıllarda turist sayısı istikrarlı bir artış trendine girse de en yüksek rakamını ancak 96 bin 700 turist ile 2011 yılında gördü. 2002-2011 yılları arasındaki 10 yıllık dönemde Türkiye’ye gelen Çinli turistlerin toplamı ise 545 bin 805 kişide kaldı.

300 metre uzunluğundaki geminin ismi de Liaoning olarak değiştirildi. Şu anda eğitim amaçlı faaliyette olan gemide çalışır durumda bir uçak bulunmuyor. Fakat ilerleyen günlerde geminin ülkenin çıkarlarını korumak amaçlı önemli bir rol üstleneceği belirtiliyor.

Savunma bakanlığının yaptığı açıklama ise şu yönde ”Bir uçak gemisine sahip olmak ülkemizin donanmasının savaşma kapasitesini modern ülkeler düzeyine taşıyacak.” Çin hükümetinin yaptığı diğer açıklamalarda ise ülkenin açık denizlerde karşılaştığı geleneksel olmayan güvenlik tehditleriyle başa çıkmalarının Liaoning gemisi sayesinde kolaylaşacağı yönündeydi.

 

(TUİÇ Akademi, hürriyet, bbc, millyet, habertürk, sabah, akşam, airnewstime)

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...