Kim Jong-un’un Kız Kardeşi, Güney Kore Cumhurbaşkanını Pyongyang’a Davet Etti

Kış Olimpiyatları için Güney Kore’de bulunan Kuzey Kore lideri Kim’in kız kardeşi Kim Yo-jong, kardeşinin Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’e Pyongyang davetini iletti. Kim Yo-jong’un, Moon Jae-in ile yaptığı toplantı, on yıldan uzun süredir ülkeler arasında en üst düzeyde temas kuruyordu.

Kim Yo-jong, Seul’un cumhurbaşkanlığı sarayında öğle yemeğinde, Güney Kore Devlet Başkanı ile buluştu. Kim Jong-un’un özel elçisi olarak gelen Kim Yo-jong’a göre, Kuzey Kore Lideri Moon’la görüşmeye hazır ve devlet başkanının en yakın zamanda Kuzey Kore’yi ziyaret etmesini istedi. Ayrıca, Kim Jong-un’un, Güney Kore ilişkilerini geliştirme isteğini ifade eden kişisel bir yazılı mektup da getirdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı sözlüğünden yapılan açıklamaya göre , Kuzey Kore heyetinin Güney’e yaptığı ziyaretin, barışçıl olimpiyatlar yapma, Kore yarımadasında gerginliği azaltma ve Güney Kore ilişkilerini geliştirme fırsatı yarattığını söyledi. Ayrıca, sözcülük gerekli şartları yaratarak ziyaretin gerçekleşmesini umduğunu belirtti. Sözcü, “Kuzey Kore’den, ABD ile görüşmelere daha açık olmasını istedi ve Pyongyang-Washington diyaloğu da Güney Kore ilişkilerini geliştirmek için gerekli” dedi.

Kim Yo-jong, PyeongChang’deki Kış Olimpiyatları’nın açılış törenine katılmıştı. Törende ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in arka sırasında Kim Yo-jong oturmuştu. Ancak Pence, Kuzey Koreli yetkililerle yüz yüze gelmedi. Açılış töreni öncesi verilen resepsiyonda da Pence ile Kuzey Koreli yetkililer, aynı salonda bulunmalarına rağmen birbirlerini selamlamadı.

Çağatay KILIÇ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...