Senegal ve Moritanya Doğalgaz Anlaşması İmzaladı

Senegal ve Moritanya, gaz alanının geliştirilmesi ve işletilmesi için cuma günü ikili bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Senegal ve Moritanya, Batı Afrika’nın en büyük doğalgaz istasyonlarından birini kullanmak için anlaşma imzaladılar. 5.200 metre derinlikte bulunan bu gaz sahası, her iki ülke için önemli bir ekonomik patlamayı temsil ediyor. Bu anlaşma, Batı Afrika’nın en büyük gaz alanlarından birinin kullanılmasına yönelik belirleyici bir adım olarak sayılıyor.

Senegal Cumhurbaşkanı ve Moritanya’daki dört bakan tarafından resmi olarak yapılan ziyaretin ikinci günü olan 9 Şubat Cuma günü, iki ülke arasında hükümetler arası bir iş birliği anlaşması (AIT) imzalandı.

Senegal-Moritanya deniz sınırını aşarak,Saint-Louis (Senegal) kentinden 125 kilometre uzakta bulunan bu mevduat, 450 milyar metreküpe ulaştığı tahmin edilen doğalgaz rezervlerini içermekte ve bu miktarın önemli bir kısmı Batı Afrika’dan sağlanıyor.

Ekonomik ilişkilerini iyi tutarak ortak çıkarlarına göre hareket eden Senegal ve Moritanya’nın, balıkçılık anlaşması imzalayacağı da ayrıca söz konusu. Siyasi ilişkileri için olumlu anlaşmalar olacak gibi gözüküyor.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...