Afrikalı Bakanların İstanbul Buluşması

0
105

Türkiye-Afrika Ortaklığı, Bakan Düzeyinde Gözden Geçirme Konferansı’nın yapılacağı İstanbul, 12 Şubat’ta Afrika ülkelerinden çok sayıda bakan ve temsilcinin katılımıyla düzenlenecek olan konferansa ev sahipliği yapacak.

Konferansta, Türkiye ve Afrika ülkeleri arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi ele alınacak.Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ve Afrika Birliğinin ortaklaşa düzenlediği konferansın 12 Şubat’ta İstanbul’da yapılacağı belirtildi.

Toplantının gelecek yıl Türkiye’de gerçekleştirilecek  3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne hazırlık amacı taşıdığına dikkat çekilen açıklamada, konferansın Türkiye’nin, Afrika Birliği stratejik ortağı olmasının 10. yılına denk geldiğine işaret edildi.

Konferansa Afrika Birliği temsilcilerinin yanı sıra, 19 Afrika ülkesinden bakan ve temsilcinin katılacağı bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, etkinlikte Türkiye ve Afrika ülkeleri arasındaki iş birliğinin daha ileriye taşınması için atılacak adımların değerlendirileceği ifade edildi.

Sponsorlu

Konferansa ev sahipliği yapacak olan Türkiye’nin bu konferansla, Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi öncesi Afrika ile ilişkileri kuvvetlendirmede önemli bir rol oynadığı da muhakkaktır.

Büşra GÜRSOY
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here