Kosova-Arnavutluk Bayrak Krizi

Kosova’da onuncu yıl dönüm olması sebebiyle kutlamalar devam ediyor. Yıl dönüm öncesi kapsamlı hazırlıklar yapıldı. Bunlardan biri de ülkenin dört bir yanının Kosova bayrakları ile donatılmasıydı. Bunun için şehirlerin en yoğun noktaları özellikle tercih edildi. Bunlardan biri de elbette Başkent Priştine oldu. Hem şehrin en kalabalık noktalarından biri olan hem de şehre giriş çıkışların sağlandığı bir kavşağa Kosova bayrağının asılması uygun bulundu fakat bunun için aynı yerde halihazırda asılı olan Arnavutluk bayrağının kaldırılması gerekiyordu. Yıl dönümü kutlamaları sebebiyle Arnavutluk bayrağının kaldırılıp Kosova bayrağının asılması gerektiğini düşünen siyasilere karşın bunu Arnavutluk’a saygısızlık olarak ele alan siyasiler de mevcut.

Ülkenin muhalefet partisi Vetëvendosje Hareketi, olaya tepki çekmek için halkı sokağa çağırdı ve direniş başlatmalarını istedi. Durumu, Kosova’da Arnavutluk etkisini yok etmeye çalışmak olarak değerlendiren küçük bir grup tepki olarak Gilan’da Kosova bayrağını yaktı. Yaptıkları bu eylemi sosyal medyada yayınlayan grup, ‘’Gilan’da size Arnavutlar cevap verir’’ sözlerini kullandı. Koydukları video aracılığıyla kimliklerini tespit edilen eylemciler Kosova polisi tarafından göz altına alındı. Sorguları tamamlandıktan sonra, ‘’kamu düzenini ve güvenliğini bozma’’ suçundan mahkemeye sevk edildiler. Vetëvendosje, sosyal medyadan konu ile ilgili yaptığı açıklamasında ‘’Arnavutluk bayrağının kaldırılmasını ve Arnavutlukçuluğu Kosova tarafından ortadan kaldırma girişimini kınıyoruz. Ulusal bayrağa el koyanların, onu daha önce bulunduğu yere geri koymalarını istiyoruz.’’ sözlerini yazdı.

Kosova sınırları içinde bulunan Arnavutluk bayrağının indirilmesini hakaret olarak algılayan Arnavut grubun buna, bir devletin egemenliğini ve bağımsızlığını temsil eden bayrağını yakarak cevap vermesi önümüzdeki günlerde iki ülke arası ilişkilerde gerginliğe sebep olabilir. Bu durumda bayrak yakan eylemcilerin bağımsızlık kutlamaları yapan Kosova tarafından affedilmesi güç görünüyor.

Simge ŞAHİN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...