Kosova İle Sırbistan İlk Defa Doğrudan Bir Arada

Dün ilk defa Brüksel’de bir araya gelen Kosova ile Sırbistan temsilcilerinin görüşmelerinin ikinci turu bugün devam ediyor.

1990’lı ve önceki yıllarda yaşanan olaylar nedeni ile arası açık olan Sırbistan ile Kosova’nın Brüksel’de ki ilk doğrudan görüşmeleri dün başlamıştı. AB gözetiminde bir araya gelen taraflarda Kosova heyetini Başbakan Yardımcısı Edita Tahiri, Sırp heyetini de Sırbistan Dışişleri Bakanlığı Siyasi Müdürü Boris Stefanoviç başkanlık ediyor. AB’yi ise diplomat Robert Cooper temsil ediyor.

Kosova Başbakan Yardımcısı Edita Tahiri bugünkü görüşmelere başlamadan önce yaptığı açıklamada, dünkü görüşmenin bir başlangıç olduğunu düşündüğünü, bugün görüşülecek konuların dün müzakeresini yaptıklarını söyledi. Nüfus ve tapu konularıyla başladıklarını bugün de bölgesel işbirliği mekanizmaları ve özgürlük hareketi konularını ele alacaklarını söyleyen Tahiri kendi açılarından iyimser olduklarını, gerçekten yapıcı olduklarını ve tatbiki konulardaki farklılıkların çözüm sürecine katkıda bulunmak istediklerini sözlerine ekledi.

Sırbistan Dışişleri Bakanlığı Siyasi Müdürü Boris Stefanoviç ise, dünkü toplantıda bazı yeni fikirler ve yeni teklifler duyduklarını söyledi. İki taraf arasında tabi ki de farklılıklar olacağını ve bunun üstesinden gelmek için çalıştıklarını ve yakın bir gelecekte bu yönde önemli gelişmeler kaydedileceğini umduklarını söyleyen Stefanoviç çabalarının devam edeceğini söyledi.

Görüşmelerden beklentileri hakkında soruya cevap veren Stefanoviç, iki ülke arasındaki büyük problemleri çözmeyi beklediklerini ifade etti. Kosova halkı üzerinde baskı yapan sorunların üstesinden gelmeye çalışacaklarını ve bu konuları Sırp halkı ile de görüşeceklerini söyleyen Stefanoviç Kosova’nın statüsünü ilgilendiren aralarındaki en büyük farklılığı da ele alacaklarını söyledi.

 

(tuicakademi, haberfx)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...