NATO Libya İçin Harekete Geçti

Brüksel kentinde bugün düzenlenen NATO savunma bakanları zirvesinde, Libya açıklarındaki NATO deniz gücünün takviye edilerek silah ambargosunun izlemeye alınması kararı çıktı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, savunma bakanlarının Libya’yı tartıştığı oturumun ardından düzenlediği basın toplantısında, “Orta Akdeniz’de NATO’nun deniz gücü mevcudiyetinin takviyesini kararlaştırdık. Stratejik operasyon komutanımız Amiral James Stavridis, emrindeki deniz gücüyle Orta Akdeniz’e hareket edecek. Bu gemiler NATO’nun farkındalığını artıracak. Mevcut şartlar altında bu hayati önem taşıyor ve bu sayede, BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı silah ambargosu kararı dahil gözetleme ve izleme kapasitemiz artacak” dedi.

Rasmussen toplantıda yaptığı açıklamada,  NATO askeri gücünün insani yardımlar konusunda ve BM Güvenlik Konseyi’nin yeni bir kararla silah ambargosunun zor kullanarak uygulanması yetkisi vermesi ihtimaline karşı detaylı planlama yapma emri verdiklerini de aktardı.

BM Güvenlik Konseyi’nin mevcut kararı, açık denizde silah ambargosu denetimleri yapılmasına izin vermiyor.

“NATO birlik halinde, teyakkuzda ve harekete geçmeye hazırdır” diyen Rasmussen, harekete geçmek için somut talep, açık bir yetki ve güçlü bölgesel destek şartlarının karşılanması gerektiğini ifade etti.

(tuicakademi-CNN)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...