Kosova ve Karadağ Arasındaki Sınır Sorunu Çözülüyor

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi ve Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanoviç ülkeleri arasındaki anlaşmazlıkları ve sınır sorununu çözüme kavuşturmayı amaçlayan ortak bir bildiri yayınladılar.

   Birkaç yıldır devam eden sınır sorunuyla ilgili taraflar artık bir çözüme ihtiyaç oldukları konusunda zaten mutabıklardı. Yayınlanan bildiriyle iki ülke arasında sınır çizgisinin belirlenmesindeki sorunları gidermek ve diğer alanlarda da iş birliğini sağlamak amacıyla ortak bir komisyonun kurulmasına da karar verildi. Bu komisyon sayesinde karşılıklı iletişim ve çalışmayla sınır sorununun barışçıl ve hızlı bir şekilde çözümü amaçlanıyor. Cumhurbaşkanı Thaçi konuyla ilgili Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj’a da bilgi verdiğini ve ortak beklentilere sahip olduklarını şu sözleriyle ortaya koydu: ‘’ Haradinaj ile görüştüm, bildiriyi benim tarafımdan edindi ve bu konuda iyi bir konuşma yaptık. Umuyorum ve inanıyorum ki Başbakan’ın çok açık bir duruşu olacaktır’’.

Anlaşmanın imzalanmasıyla Kosova Meclisi’nde de onaylanmasının önü açılmış oldu. Thaçi, anlaşmazlıklar çözülüp uzlaşma sağlandığında anlaşmanın meclise sevkiyle onaylanması için çalışmaların başlayacağını belirtti.  Aynı zamanda Kosova’nın, Karadağ ile olan sorunları çözüp Avrupa Birliği tarafından vize muafiyetinin verilmesi beklentileri de var.

 Kosova ve Karadağ arasında bu tarz bir Sınır Anlaşması 2015 yılında da imzalanmıştı. Ancak muhalefetin tepkisi nedeniyle onaylanmadı. Muhalefet sınırda bulunan Çakor ve Belluha’nın Kosova’nın bir parçası olduğunu ve başka bir ülkeye bırakılamayacağını öne sürdü. Bu tartışmalar sonucunda Kosova Meclisi’nde de onay yapılamadı ve anlaşma işe yaramadı.

Bu anlaşma Kosova için sınır komşusuyla arasındaki sorunların çözümünden daha çok anlam taşıyor. Bağımsızlığının 10. Yılında olan Kosova bu tarz olumlu etkileşim ve ilişkilerle, bölgede Kosova’nın varlığını kabullenememiş olanların karışında da güçlü bir duruş sergiliyor. Ülke içinde çatışmalara neden olan bu konunun bağımsızlık yıldönümü nedeniyle hassas bir atmosfere sahip bir zamanda ortaya atılması riskli olsa da konunun çözümü karşısında istikralı bir duruş sergilenmesi şüphesiz güçlü bir etki doğuracaktır. Avrupa Birliği’nden vize serbestisi isteyen Kosova bu anlaşmayla bir nevi bu konuda da adım atmış ve görüşmeye istekli olduğunu da ortaya koyuyor.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.