Kosova’da Koalisyon Görüşmeleri

Kosova’da yapılan genel seçimlerin galibi Kosova Demokratik Partisi-PDK,  AKR, İbrahim Rugova Listesi ve Kosova’daki diğer azınlık toplulukların siyasi partileri ile koalisyona gidiyor.

15 Şubat’ta yapılan koalisyon görüşmelerinde başbakanlık PDK’ya Cumhurbaşkanlık AKR’ye verilecek. Buna göre Başbakan Haşim Taçi olurken, Kosova’nın yeni Cumhurbaşkanı’nın Bexhet Pacolli olması bekleniyor. Başbakan yardımcılığı görevine AKR’den Mimoza Kusari’nin getirileceği konuşuluyor. Kosova yasalarına göre eğer Mimoza Kusari başbakan yardımcısı olursa milletvekilliğinden ayrılacak ve yerine yedek sırada bekleyen AKR’den Türk asıllı Suzan Noburdalı milletvekili olacak. “Epoka e Re” gazetesinin yazdığına göre PDK, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, Ulaştırma ve Post Telekomünikasyon Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Avrupa Entegrasyonları Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı’nı kendisine tutacak. PDK kaynakları, koalisyon anlaşmasının en geç Cuma ya da Cumartesi günü imzalanacağını bildirdi. Rugova Listesi olduğu gibi, topluluklar temsilcileri de ülke kurumlarının imarına katılmaktan yana olduklarını teyit ettiler. Koalisyonda Türk partisi KDTP’de yer alacak ve muhtemelen Genel Başkan Mahir Yağcılar bakan olacak. Mahir Yağcılar’ın bakan olması ile birlikte milletvekilliğinden ayrılması gerekiyor. Buna göre yedek sırada bekleyen Fikrim Damka KDTP’nin yeni milletvekili olacak. Bu arada yeni hükümet kabinesinin 16 bakanı ve dört bakan yardımcısının olabileceği duyurulmuştu.

Ayrıca Kosova Meclisinin yeni oluşum toplantısı çalışmalarına başladı.  Meclis salonunda tüm milletvekilleri bulunuyor. Bu arada PDK Başkanı Hashim Thaçi’nin de toplantıya katılması bekleniyor. Toplantıyı milletvekili Flora Brovina açtı.

Meclisin oluşum toplantısına ABD Kosova Büyükelçisi Christopher Dell, İCO Şefi Pieter Feith, Avrupa Konseyinin Kosova Raportörü Ulrike Lunacek ve Kosova’da görevde bulunan diplomatik koru temsilcileri de katılıyor. Bu arada Kosova Demokratik Birliği-LDK,  gündeme Cumhurbaşkanı ve yeni Hükümet Başkanının oylanmasının alınması durumunda Meclisi terk edeceklerini bildirdi. Meclisin oluşum toplantısı gündeminde görevlerin onaylanması komisyonunun seçilmesi ve milletvekillerinin yemin etmesi,  Meclis başkanı ve Başkan yardımcılarının seçilmesinin yer alması tayin edilmiştir.

Kosova Meclisinin bugün yapılmakta olan yeni oluşum toplantısında milletvekilleri zor bir sınav karşısında olacak.  Bildirildiğine göre, bugün yeni Cumhurbaşkanı da oylanacak. Cumhurbaşkanı için bugün Pacolli ve Demaçi’nin aday gösterileceği öğreniliyor. Milletvekillerinin önünde bugün Behgjet Pacolli ve Adem Demaçi olmak üzere iki aday olacak. Pacolli için koalisyon anlaşması karar vermişken,  Demaçi’yi muhalefet partilerinin önerdiği öğreniliyor.

Qendra portalının güvenilir kaynaklarından öğrenildiğine göre,  AAK, Vetvendosje ve PDK  ile koalisyona dahil olmayan diğer partilerin  Kosova Cumhurbaşkanı için Adem Demaçi’yi  önermeyi kararlaştırmıştır. Bu anlaşmaya Pazar günü AAK, Vetvendosje arasında varıldığı, Demaçi’ye ise  LDK’dan da desteğin olacağı öğreniliyor.

Bu portal, şimdilik Adem Demaçi’nin bu adaylık için rızasını verip vermediği konusunda kesin bir bilgi vermiyor.

(tuicakademi, kosovahaber, balkangunlugu)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...