Kosova’da Türkiye’ye Artan İlgiye Büyük Fedakarlık

Türkiye’de eğitim görmek isteyen Kosovalı Türk öğrencilerin sayısı her yıl artıyor. Liseyi tamamlayan Kosovalı Türk öğrenciler, Priştine üniversitesinde, Türk Dilli ve Edebiyatı bölümünden başka fakülte olmaması nedeniyle, diğer branşlarda eğitim görmek için Türkiye’yi tercih ediyor. Öğrenciler Türkiye’de eğitim görebilmek için T.C.S sınavlarına girmek zorundalar. Rekabetin büyük olması ve Kosova liselerindeki eğitim seviyesinin düşük olması nedeniyle sınava giren öğrencilerin çoğu başarılı olamıyor. T.C.S sınavlarına daha iyi hazırlanmak içinde Priştine’deki  Bahar Kültür Merkezi yıllardır hizmet verse de gönüllü olarak hazırlık kursu verecek hoca bulunamıyordu. Ancak Türkiyeli matematik hocası Erkan Recepoğlu Priştineli öğrencilere yardım elini uzattı. 3 aydır Bahar Kültür Merkezinde liseyi bitirmek üzere olan 25 Türk öğrenci Erkan hoca tarafından T.C.S giriş sınavlarına hazırlanıyor.

Matematik Hocası Erkan Recepoğlu öğrencilerin çok eksikleri olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: Buradaki öğrenciler T.C.S, Türk toplukları sınavına girecekler. Çok fazla eksiklikleri vardı ilk gördüğüm ilk tanıştığım anda. Bu sınav için hazır seviyeye getirecek ana kadar bu olaya devam edeceğiz . Tamamen gönüllü bir yatırım bu. Öncelikle buraya gelişim çok farklıydı. Tamamen başka bir sektöre ticari amaçla geldim. Ticaret yanı sıra onlara gönüllü olarak eğitim veremeye karar verdim. İlk olarak haftada 1 gün 2 saatle başladık. Daha sonra haftada 4 güne çıkardık. Çünkü bu çocukların çok fazla ihtiyaçları vardı. Bu sorumluluğu aldığım için bunu sürdüreceğim, umarım başaracağız. Erkan hocanın öğrencilerinde Senem Safçı bu yıl sınava girecekleri için çok stresli olduklarını söyleyerek,  Heyecanlıyız. Böyle bir kursa çok büyük ihtiyacımız vardı. Hocamızda bizim bu ihtiyacımızı anladı. Onunla konuştuk ve bize ders vermeyi kabul etti. Bizi çok fazla geliştirdi. Çünkü çok büyük eksikliğimiz vardı. Hocamıza çok teşekkür ederiz bizi bayağı ilerletti. Umarım hepimiz sınavlarda başarılı oluruz diye konuştu.

Matematik hocası Erkan Recepoğlu’nun Türk öğrencilerine yardım elini uzatması Priştine Türkleri tarafınca büyük takdirle karşılandı. Erkan hoca yardımın simgesi haline geldi. Erkan Recepoğlu Priştine’de haftada 4 gün kalarak hem kendi işini yapıyor hem de çocuklara eğitim verip İstanbul’a dönüyor. Recepoğlu yardım için her hafta Priştine İstanbul arasında mekik dokuyor.

(tuicakademi, dha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...