Kosova’da Türkiye’ye Artan İlgiye Büyük Fedakarlık

Türkiye’de eğitim görmek isteyen Kosovalı Türk öğrencilerin sayısı her yıl artıyor. Liseyi tamamlayan Kosovalı Türk öğrenciler, Priştine üniversitesinde, Türk Dilli ve Edebiyatı bölümünden başka fakülte olmaması nedeniyle, diğer branşlarda eğitim görmek için Türkiye’yi tercih ediyor. Öğrenciler Türkiye’de eğitim görebilmek için T.C.S sınavlarına girmek zorundalar. Rekabetin büyük olması ve Kosova liselerindeki eğitim seviyesinin düşük olması nedeniyle sınava giren öğrencilerin çoğu başarılı olamıyor. T.C.S sınavlarına daha iyi hazırlanmak içinde Priştine’deki  Bahar Kültür Merkezi yıllardır hizmet verse de gönüllü olarak hazırlık kursu verecek hoca bulunamıyordu. Ancak Türkiyeli matematik hocası Erkan Recepoğlu Priştineli öğrencilere yardım elini uzattı. 3 aydır Bahar Kültür Merkezinde liseyi bitirmek üzere olan 25 Türk öğrenci Erkan hoca tarafından T.C.S giriş sınavlarına hazırlanıyor.

Matematik Hocası Erkan Recepoğlu öğrencilerin çok eksikleri olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: Buradaki öğrenciler T.C.S, Türk toplukları sınavına girecekler. Çok fazla eksiklikleri vardı ilk gördüğüm ilk tanıştığım anda. Bu sınav için hazır seviyeye getirecek ana kadar bu olaya devam edeceğiz . Tamamen gönüllü bir yatırım bu. Öncelikle buraya gelişim çok farklıydı. Tamamen başka bir sektöre ticari amaçla geldim. Ticaret yanı sıra onlara gönüllü olarak eğitim veremeye karar verdim. İlk olarak haftada 1 gün 2 saatle başladık. Daha sonra haftada 4 güne çıkardık. Çünkü bu çocukların çok fazla ihtiyaçları vardı. Bu sorumluluğu aldığım için bunu sürdüreceğim, umarım başaracağız. Erkan hocanın öğrencilerinde Senem Safçı bu yıl sınava girecekleri için çok stresli olduklarını söyleyerek,  Heyecanlıyız. Böyle bir kursa çok büyük ihtiyacımız vardı. Hocamızda bizim bu ihtiyacımızı anladı. Onunla konuştuk ve bize ders vermeyi kabul etti. Bizi çok fazla geliştirdi. Çünkü çok büyük eksikliğimiz vardı. Hocamıza çok teşekkür ederiz bizi bayağı ilerletti. Umarım hepimiz sınavlarda başarılı oluruz diye konuştu.

Matematik hocası Erkan Recepoğlu’nun Türk öğrencilerine yardım elini uzatması Priştine Türkleri tarafınca büyük takdirle karşılandı. Erkan hoca yardımın simgesi haline geldi. Erkan Recepoğlu Priştine’de haftada 4 gün kalarak hem kendi işini yapıyor hem de çocuklara eğitim verip İstanbul’a dönüyor. Recepoğlu yardım için her hafta Priştine İstanbul arasında mekik dokuyor.

(tuicakademi, dha)

Sosyal Medyada Paylaş

48,097BeğenenlerBeğen
6,302TakipçilerTakip Et
8,654TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...

Beden Toplumsallığının Biyopolitik Açılımları: Kadın Bedeni

Özet Sosyal etkileşimin en önemli faktörlerinden olan beden, toplumsal yapılara...

Effects Of Ukraine-Russia War On Security Policies Of NATO

Abstract The Russian invasion of Ukraine, which commenced in 2014...

Antalya Diplomasi Forumu: “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak”

“Diplomasi, yeni bir dünya düzeni ile savaş ve barış...