Suudi Yetkililerden Stratejik Talep

Suudi Arabistan’da resmi temaslarına devam eden Savunma Bakanı Vecdi Gönül bugün Suudi Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Sultan ile bir araya geldi. Savunma Sanayi fuarını gezdi ve Riyad Uluslararası Türk Okulunun ziyaret etti.  Bakan Gönül günün ilk görüşmesine Riyad’daki özel ofisinde Prens Halid ile başladı. Resmi askeri tören ile karşılanan Bakan Gönül daha sonra Suudi Bakan Yardımcısı ile makamında bir süre ikili görüştü. Daha sonra Gönül ve Prens Halid heyetlerarası görüşmeye geçti. Görüşmede Suudi tarafından en üst düzey askeri yetkililerin bulunduğu dikkat çekerken kısa bir süre basının görüntü ve fotoğraf alınmasına müsaade edildi.

Prens Halid iki günden bu yana Bakan Gönül’ü en iyi şekilde ve en yüksek düzeyde ağırlamak için özel çaba harcadığı gözlenirken konuşmalarında Türkiye’ye olan ilgisi de dikkat çekti. Prens Halid heyetler arası görüşmede yaptığı konuşmada Türkiye’nin bölgesel etkinliğine vurgu yapan konuşmalara yer verdi. Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Prens Sultan bin Abdülaziz’in oğlu olan ve Savunma Bakanlığında en etkin rolü oynayan Prens Halid Türkiye ile Suudi Arabistan’ın her zaman kardeş ilişkiler içerisinde olduğuna dikkat çekerken bu ilişkilerin bugünkü seviyeye yükselmesinde her iki ülke liderlerinin çok büyük emeğinin bulunduğunu söyledi. Suudi Savunma Bakanı Yardımcısı Prens Halid hem Suudi Arabistan’ın hem Türkiye’nin İslam Dünyasının yükselen yıldızları olduğunu dile getirirken “Suudi Arabistan’da Mekke ve Medine’nin bulunması ülkemizin önemini İslam Dünyasında daha da arttırmaktadır. Sayın Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ülkemizin bu önemini daha önceki konuşmalarında bu şekilde dile getirmişti işte bu iki güçlü kardeş ülkenin ilişkileri daha da yükseklere taşınmalı. Biz bu ilişkilerimizin önemini Türkiye ile stratejik ortak olma düşüncesiyle daha da yükseklere taşımak istiyoruz. Yani kardeş ülkeyi stratejik ortak olarak görmek istiyoruz.” dedi.

Prens Halid’in konuşmalarını büyük bir dikkatle dinleyen Bakan Gönül ev sahibi Bakan Yardımcısının konuşmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirirken iki ülke ilişkilerinin hangi noktalardan bugünlere geldiğini özetleyen konuşmalara yer verdi. Türkiye’nin bölgede ve dünyada gelişen ekonomisiyle, siyasi etkinliğiyle önemli bir etkinliğinin bulunduğuna dikkat çekti. Savunma Bakanı Vecdi Gönül iki ülke arasında ki ilişkilerin daha da geliştirilmesi yönünde iki ülke liderlerinin gösterdikleri gayretlere de değindi. Türkiye’nin son yıllarda savunma alanında ciddi ataklar içerisinde bulunduğunu bir kez daha yineleyen Gönül, Türkiye’nin ulaştığı bu teknik seviyelerden Suudi Arabistan’ın da faydalanmasını istediklerini bir kez daha hatırlattı.

Prens Halid Bakan Gönül ve Türk heyetinin onuruna çiftliğinde birde akşam yemeği verdi. Savunma Bakanı Vecdi Gönül dün Savunma Sanayii Müsteşarlığı ofisini açılışını yapmasının ardından bugün Türkiye’den Savunma alanında yüzün üzerinde Türk iş adamının katıldığı Savunma Sanayii sergisini Suudi Arabistan Sanayi ve Ticaret Bakanı Abdullah Zeynel Ali Rıza ile birlikte ziyaret etti.  Türk işadamlarının Suudi Arabistan’ın savunma ve askeri alanlara yönelik proje ve ürünleri satmaya yönelik sergide bir konuşma yapan Bakan Gönül daha önceki konuşmalarında olduğu gibi iki ülke arasındaki yükselen ilişkilere değindi. Vecdi Gönül Türk işadamlarının son yıllarda savunma sanayii alanında çok ciddi başarılara imza attıklarını söyledi.

Suudi Arabistan Sanayi ve Ticaret Bakanı Abdullah Zeynel Ali Rıza yaptığı konuşmada iki ülke arasında ki ticari ilişkilerin yeterli olmadığından yakındı ve hem Suudili hem de Türk işadamlarına daha çok çaba sarf etme çağrısında bulundu. İki Bakan daha sonra birbirlerine çeşitli hediyeler verdi ve beraber sergiyi gezdi. Bu arada Bakan Gönül Riyad Uluslararası Türk Okulunu ziyaret etti. Ziyaret sırasında okul müdürü Abdullah Eravcı yaptığı kısa bir konuşmada okulun sorunlarını dile getirdi. 2 bine yakın Türk öğrencinin eğitim gördüğü okula yardım edilmesini istedi. Daha sonra söz alan Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Ahmet Muhtar Gün de Bakan Gönül’e okul ile ilgili eksikliklerin giderilmesi yönünde yardım talebinde bulundu. Öğrenciler folklor gösterileriyle Bakan ve beraberinde ki heyete sunumlarda bulundu. Bakan Gönül’de öğrencilere yönelik yaptığı konuşmada eğitimin önem ve anlamını belirten sözlere yer verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın birer işçi çocukları olduklarını hatırlatarak iyi bir eğitim ile çok yüksek makamlara gelinebileceği mesajını verdi.  Bu arada bisikleti ile protokolü delen küçük çocuk Bakan Gönül’ün önünden geçerek el salladı.

Savunma Bakanı Vecdi Gönül bugün akşam itibariyle Riyad temaslarını tamamlamış oldu. Gönül’ün yarın Cidde’ye geçerek İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile görüşmesi bekleniyor.

(tuicakademi, cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...