Kosova’nın Bölgesel İşbirliği Konseyi’ne Üyeliği Yolda

Kosova’nın bugün Bölgesel İşbirliği Konseyi (BİK) üyeliğine kabul edilmesi beklendiği öğrenildi.

Bugün Sarajevo’da toplanacak olan BİK’in, İstikrar İttifakı’nın dağılmasından sonra 27 Şubat 2008 tarihinde Güney Doğu Avrupa’da bölgesel işbirliğine, Avrupa ve Avrupa-Atlantik oluşumları ile bütünleşmeyi de içeren bir bölgesel sahiplenme ve yönetme anlayışı çerçevesinde kurulduğu; ülkelerden,  çeşitli organizasyonlardan ve uluslararası mali kuruluşlardan oluşan toplam 45 üyesinin olduğu bilinmektedir.

Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj’ın; Kosova’nın BİK’e üyeliğinin en kısa zamanda teyit edilmesinin beklediklerini, üye ülkeler tarafından oldukça olumlu sinyaller aldıklarını, bu örgüt tüzüğünde değişikliğin sıradaki toplantıda geçmesini beklendiğini söylediği aktarıldı. Dışişleri Bakanı’nın, Kosova’nın bölgesel işbirliğinin bu çerçevesine üyeliği konusunda iyimserliğini dile getirerek, bununla sosyo-ekonomi kalkınma, altyapı ve enerji, adalet ve içişleri, güvenlik işbirliği ve insani sermaye imarı ile parlamentolar arası işbirliği alanında gerçek bir katalizör olacağına inandığı belirtildi.

Ayrıca Hoxhaj’in meclisin Dışişleri Komisyonu’nda, önümüzdeki üç ay içerisinde Kosova’yı 5 ila 7 ülkenin tanıyacağını açıkladığı bildirildi.

(TUİÇ Akademi, kosovahaber, kosovaport )

Gül MURİÇ

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...