Suriye Halkının Dostları Roma’da Toplandı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Roma’da SMDK Başkanı Hatib ve Katar Başbakanı Sani ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Halkının Dostları toplantısı için geldiği İtalya’da, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el-Hatib ve Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir el-Sani ile görüştü.

”Suriye’nin Dostları” çekirdek grup toplantısı ve Transatlantik yemeğine katılmak üzere İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, akşam saatlerinde Roma’ya ulaşan SMDK Başkanı Hatib ile konakladığı otelde bir görüşme yaptı. Görüşmeye aynı otelde kalan Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Sani de katıldı.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre, Davutoğlu’nun yapılan görüşmede ve SMDK heyetiyle yapılan akşam yemeğinde de ağırlıklı olarak konuşulan konu Suriye meselesi oldu.

Davutoğlu’nun SMDK Başkanı Hatib’e,  gerek diğer muhaliflerle ilişkileri konusunda gerekse diyalog çağrıları konusunda kendisine destek verdiğini aktardığı kaydedildi.

 Üçlü görüşmede, SMDK’nın daha önce aldığı ”gelmeme” kararının değişmiş olmasına değecek türden bir sonuç çıkması beklentisinin dile getirildiği öğrenildi.

Bakan Davutoğlu’nun, Esed sonrası korkulardan ziyade mevcut sorunlara, akan kana odaklanılması için etkin adımlar atılmasının gerekliliğinden söz ettiği, üçlü görüşmenin diğer taraflarının da buna katıldığı ifade edildi.

Suriye Halkının Dostları Roma’da Toplandı

Suriye Halkının Dostları “Çekirdek” Grubu toplantısı 11 ülkeden temsilcilerin katılımıyla, İtalya’nın başkenti Roma’da başladı.

İtalya Dışişleri Bakanlığı konutu Villa Madama’daki toplantıya ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Türkiye, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Ürdün ve Suudi Arabistan katılıyor.

İtalya’nın ev sahipliğindeki toplantıda Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil ediyor.

Toplantının iki oturum halinde gerçekleşeceği, ilk oturumda ülkeleri temsil eden bakan ve diğer yetkililerin bir araya geleceği, diğer oturuma ise Muaz el-Hatib başkanlığındaki Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) heyetinin katılacağı öğrenildi.

ABD’den Suriyeli muhaliflere ek yardım

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye’de muhaliflere 60 milyon dolar ek yardım yapılacağını ve Esed rejimine karşı mücadele edenlere gıda ve ilaç göndereceklerini açıkladı.

İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen “Suriye Halkının Dostları Grubu” toplantısına katılan John Kerry, ABD’nin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’e istifa etmesi için yapılan baskıyı artırmak için muhaliflere ek yardım gönderme kararı aldığını belirtti.

Kerry, yardımın aynı zamanda, muhaliflerin, özgürlüğünü yeni kazanan bölgeleri kontrol etmelerine ve aşırı grupların etkilerini azaltmalarına yardımcı olacağını dile getirdi.

Suriye Halkının Dostları Grubu’nun toplantısına katılan Avrupalı ülkelerin de muhaliflere yardımı artırması bekleniyor.

(TUİÇ Akademi, Anadolu Ajansı)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...