Küba, ABD’nin JCPOA’dan Çekilmesinin Tehlikeli Sonuçları Konusunda Uyardı

Küba Dışişleri Bakanlığı perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD ‘nin JCPOA olarak bilinen nükleer anlaşmadan çıkışını kınadı ve Orta Doğu istikrarına yönelik tehlikeli yansımaları konusunda uyardı. Ülke, ABD’nin Ortak Kapsamlı Eylem Planı’ndan (JCPOA) geri çekilmesine ve Tahran’a yönelik yaptırımları yeniden hayata geçirme kararına tepkisini dile getirdi.

    ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilip Tahran’a uygulanan yaptırımları tekrar devreye sokma kararını aldığını belirten ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, “İran’ın asla nükleer silah elde etmemesini sağlamak üzere müttefik ve ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz. İran’ın kötü niyetli etkisine karşı başkaları ile de çalışacağız.” ifadesini kullanmıştı. Küba Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Bu uluslararası taahhütlere uyulmaması, devletler arasındaki bir arada bulunma kurallarını ihlal ediyor ve Ortadoğu’nun istikrarı ve güvenliği için ciddi sonuçlar doğurabilir. ABD Hükümeti’nin Ortak Kapsamlı Eylem Planı’ndan (JCPOA) veya İran’la Nükleer Anlaşmadan çekilme kararını kınıyoruz. Bu karar, ülkeye uygulanan yaptırımları yeniden canlandırdı.” diyerek bu konudaki kaygılarını dile getirdi. Küba hükümeti, herhangi bir ülkeye karşı tek taraflı zorlayıcı ekonomik önlemlerin uygulanmasına karşı olduğunu ve her ülkenin barışçıl amaçlarla nükleer enerji geliştirmeye yönelik meşru haklarının olduğunu kabul ettiğini söyledi.

Küba ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini uluslararası barış ve güvenliğin korunmasına yönelik sorumluluğunu yerine getirme çağrısında bulundu ve konsey tarafından oy birliğiyle onaylanan İran nükleer meselesi hakkındaki 2231 sayılı BM kararının yerine getirilmesini talep etti.

Sinem DAY

o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...