Küba, ABD’nin JCPOA’dan Çekilmesinin Tehlikeli Sonuçları Konusunda Uyardı

Küba Dışişleri Bakanlığı perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD ‘nin JCPOA olarak bilinen nükleer anlaşmadan çıkışını kınadı ve Orta Doğu istikrarına yönelik tehlikeli yansımaları konusunda uyardı. Ülke, ABD’nin Ortak Kapsamlı Eylem Planı’ndan (JCPOA) geri çekilmesine ve Tahran’a yönelik yaptırımları yeniden hayata geçirme kararına tepkisini dile getirdi.

    ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilip Tahran’a uygulanan yaptırımları tekrar devreye sokma kararını aldığını belirten ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, “İran’ın asla nükleer silah elde etmemesini sağlamak üzere müttefik ve ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz. İran’ın kötü niyetli etkisine karşı başkaları ile de çalışacağız.” ifadesini kullanmıştı. Küba Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Bu uluslararası taahhütlere uyulmaması, devletler arasındaki bir arada bulunma kurallarını ihlal ediyor ve Ortadoğu’nun istikrarı ve güvenliği için ciddi sonuçlar doğurabilir. ABD Hükümeti’nin Ortak Kapsamlı Eylem Planı’ndan (JCPOA) veya İran’la Nükleer Anlaşmadan çekilme kararını kınıyoruz. Bu karar, ülkeye uygulanan yaptırımları yeniden canlandırdı.” diyerek bu konudaki kaygılarını dile getirdi. Küba hükümeti, herhangi bir ülkeye karşı tek taraflı zorlayıcı ekonomik önlemlerin uygulanmasına karşı olduğunu ve her ülkenin barışçıl amaçlarla nükleer enerji geliştirmeye yönelik meşru haklarının olduğunu kabul ettiğini söyledi.

Küba ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini uluslararası barış ve güvenliğin korunmasına yönelik sorumluluğunu yerine getirme çağrısında bulundu ve konsey tarafından oy birliğiyle onaylanan İran nükleer meselesi hakkındaki 2231 sayılı BM kararının yerine getirilmesini talep etti.

Sinem DAY

o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...