Cepal, Latin Amerika’da ki Eşitsizliğe Karşı Savaşacak

     The Economic Commission for Latin America – Latin Amerika Ülkeleri Ekonomik Komisyonu, Latin Amerika örgütlenmelerinden birinin kısa adıdır. ECLA, Birleşmiş Milletler bünyesinde 25 Şubat 1948 yılında kurulmuştur. İspanyolca kısaltılmış ismi CEPAL’dir.

    Latin Amerika ve Karayipler (ECLA) BM Ekonomik Komisyonunun düzenli oturumunun bu yıl ki merkezi La Habana oldu. ECLA oturumu, pazartesi günü, bölgesel organın geçici başkanlığında Küba’da başladı. Havana Kültür Merkezi’nde yapılan toplantı da, dünyanın en eşitsiz bölgelerinden biri olan bölgedeki iş birliğinin teşviki ve gelecekteki çabaların yoğunlaşması üzerinde yoğunlaşıldı, temel olarak kalkınma yolunda ortak yönergelerin çizilmesine ve iklim tehditleriyle yüzleşmeye odaklanıldı. Toplantıda ilk olarak, Küba Dış Ticaret ve Yabancı Yatırım Bakanı Rodrigo Malmierca’nın başkanlığında küreselleşmenin artan gerginliğine odaklanıldı. İkinci olarak, sürdürülebilir kalkınma için yatırımlara, teknolojilere ve üretkenliğe odaklanıldı. Üçüncü olarak, Devlet Konseyi ve Sağlık Bakanı’nın Başkan Yardımcısı Roberto Morales tarafından yönetilen oturumda, eşitsizliğe ve verimsizliğe işaret edildi. Dördüncü olarak ise bölgeler, altyapı ve çevre konusu tartışıldı.

     Latin Amerika ve Karayipler Ekonomik Komisyonunun (Comisión Económica para América Latina y el Caribe (CEPAL) 37. dönemi Havana’da eşitsizlikleri azaltmak ve bölgede sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için çalışma taahhüdünde bulundu.

     CEPAL’ın Yönetici Sekreteri Alicia Bárcena, “Güney-Güney İş Birliği Komitesi  dahil olmak üzere, 2020’ye kadar CEPAL ve yan kuruluşlarının yürüteceği çalışma programını da içeren” etkinlikte 18 belgenin onaylandığını bildirdi. CEPAL Yönetim Sekreteri Alicia Bárcena ayrıca uluslararası bankanın en büyük şirketlerinden bazılarının Karayipler’de ki varlığını kestiğini söyledi.

 

Gamze BOZKURT    
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...