Cepal, Latin Amerika’da ki Eşitsizliğe Karşı Savaşacak

     The Economic Commission for Latin America – Latin Amerika Ülkeleri Ekonomik Komisyonu, Latin Amerika örgütlenmelerinden birinin kısa adıdır. ECLA, Birleşmiş Milletler bünyesinde 25 Şubat 1948 yılında kurulmuştur. İspanyolca kısaltılmış ismi CEPAL’dir.

    Latin Amerika ve Karayipler (ECLA) BM Ekonomik Komisyonunun düzenli oturumunun bu yıl ki merkezi La Habana oldu. ECLA oturumu, pazartesi günü, bölgesel organın geçici başkanlığında Küba’da başladı. Havana Kültür Merkezi’nde yapılan toplantı da, dünyanın en eşitsiz bölgelerinden biri olan bölgedeki iş birliğinin teşviki ve gelecekteki çabaların yoğunlaşması üzerinde yoğunlaşıldı, temel olarak kalkınma yolunda ortak yönergelerin çizilmesine ve iklim tehditleriyle yüzleşmeye odaklanıldı. Toplantıda ilk olarak, Küba Dış Ticaret ve Yabancı Yatırım Bakanı Rodrigo Malmierca’nın başkanlığında küreselleşmenin artan gerginliğine odaklanıldı. İkinci olarak, sürdürülebilir kalkınma için yatırımlara, teknolojilere ve üretkenliğe odaklanıldı. Üçüncü olarak, Devlet Konseyi ve Sağlık Bakanı’nın Başkan Yardımcısı Roberto Morales tarafından yönetilen oturumda, eşitsizliğe ve verimsizliğe işaret edildi. Dördüncü olarak ise bölgeler, altyapı ve çevre konusu tartışıldı.

     Latin Amerika ve Karayipler Ekonomik Komisyonunun (Comisión Económica para América Latina y el Caribe (CEPAL) 37. dönemi Havana’da eşitsizlikleri azaltmak ve bölgede sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için çalışma taahhüdünde bulundu.

     CEPAL’ın Yönetici Sekreteri Alicia Bárcena, “Güney-Güney İş Birliği Komitesi  dahil olmak üzere, 2020’ye kadar CEPAL ve yan kuruluşlarının yürüteceği çalışma programını da içeren” etkinlikte 18 belgenin onaylandığını bildirdi. CEPAL Yönetim Sekreteri Alicia Bárcena ayrıca uluslararası bankanın en büyük şirketlerinden bazılarının Karayipler’de ki varlığını kestiğini söyledi.

 

Gamze BOZKURT    
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...