ConocoPhilips, PDVSA’nın Karayip Terminallerini Ele Geçiriyor

Petrol piyasasında İran’daki olası arz kesintisi sonrasında, Venezuela’da da yakın gelecekte olası bir kriz yaşanabilir.

          ABD’nin çok uluslu enerji şirketi Conocophilips, nisan ayında, Venezuela hükümetinin 2007 petrol projelerinin kamulaştırılmasıyla ilgili uluslararası tahkimin kararına göre, 2 milyar dolar tazminat almaya hak kazandı. Zaman kaybetmeden Conoco, bu hafta başında Karayipler’de PDVSA tarafından kullanılan bir dizi mal varlığını devralmak için harekete geçti. Tedbirler, devlet tarafından işletilen şirketi en az dört terminalden depolama ve nakliyeyi durmaya zorladı ve Venezuela limanlarının etrafındaki tankerler için bir darboğaz yarattı.

          Karayip terminalleri, Venezuela’nın petrol ihracatı için lojistik açıdan anahtar konumundadır. Ham ihracatının yaklaşık %16’sı; ABD, Çin ve Hindistan’da son varış yerlerine gitmeden önce bu terminallerde depolanmaktadır. Ayrıca, ülkede ki kıtlık nedeniyle, Venezuela giderek Karayip tesislerine bağımlı hale gelmiştir. Karayip tesislerinin kaybı ve ConocoPhilips’in saldırıları büyük petrol üretiminin azalmasına neden olabilir.

          Rice Üniversitesi Baker Enstitüsü’nden Francisco Monaldi, PDVSA’nın Karayipler’de ki depolama tanklarını kullanamaması, mevcut ABD yaptırımlarından daha kötü bir durum olduğu yorumunu yaptı.

          Dünyanın en büyük petrol rezervlerinin sahibi olan Venezuela, bir zamanlar Amerika’nın en büyük petrol ihracatçısıydı. Ancak şimdi derlenen verilere göre, ülke nisan ayında bir önceki yıla göre, %20 düşüşle 1.26 milyon varil ham petrol sevkiyatı gerçekleştirdi.

 

Eralp Cemal PASİN

o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

Kassai, Lucia (2018), ConocoPhilips May Be Worse For Venezuela Than U.S. Sanctions, <https://www.chron.com/business/energy/article/Conoco-may-be-worse-for-Venezuela-than-U-S-12906675.php> erişim: 12.05.2018

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.