Vucic, Putin ve Netanyahu Görüşmesi

   Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vucic, Putin ve Netanyahu ile birlikte Moskova’ da ki Meçhul Asker Türbesi’ne çelenk bıraktılar. Üç lider, her yıl olduğu gibi 9 Mayıs’ ta İkinci Dünya Savaş’ ındaki faşizme karşı, Rusya’ nın Başkenti Moskova’ da geçit törenine de katıldılar.

Kremlin Duvarı’ nın içindeki tören, üç ulusun milli marşlarının çalınmasıyla başladı. Ardından Putin, Netanyahu ve Vuciç, Rusya’ nın kahraman şehirlerine adanan anıtlara çiçek koydu. Üç liderin günün ilerleyen saatlerinde, Büyük Kremlin Saray’ ında bir resepsiyona katılıcakları da öğrenildi. Daha önce de, gazetecilerle konuşan Vucic, Putin’ in kendisini vatan için savaşan insanların ailelerinin portrelerini taşıyan ve yüz binlerce insanı bir araya getiren yürüyüşe davet ettiğini de açıkladı. Salı akşamı Putin ile bir araya gelen Vucic, Ustashas tarafından öldürülen dedesinin de bir fotoğrafını getireceğini söyledi. Vucic, her zaman faşizmin karşısında yer alacağını ve bu yolda Putin ile birlikte ilerleyebileceklerini söyledi ve ailesinin faşizme kurban gittiğini ekledi.

Rusya’ da kutlanılan II.Dünya Savaşı Zafer Bayramı için Sırbistan’ ın Sırp nüfusunun yoğunlukta olduğu yerlerde ve Karadağ’ın çeşitli yerlerinde de bu bayram kutlanacak. Yapılacak olan yürüyüşlere Rus Büyükelçisinin, belediye yetkililerinin ve genel halkın temsilcilerinin yanı sıra ünlü Rus motorsiklet grubu Night Wolves’ unda yürüyüşlere eşlik edeceği öğrenildi. Bu yürüyüş ilk kez 2012 yılında Rusya’ da gerçekleşmiş ve bu organizasyonun kapsamı Moskova yetkililerinin desteğiyle önemli ölçüde büyüdü.

   Sırp günlük gazetesi Blic’ te, bu habere geniş yer vermiş ve Belgrad’ ın da organizasyona büyük katkısının olduğunu yazmıştır. Sırbistan’ ın Rusya’ ya yakın tutumu bazı küresel güçlerle arasında uyuşmazlık sokabilir fakat Kosova ile arasındaki sorunda Rusya’ nın desteğini alması onu haliyle Rusya’ ya itmektedir.

Ecenaz TERZİ

o-Staj 2018 Balkam Stajyeri

KAYNAKÇA:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...