Küba,Kolombiya-Eln Barış Görüşmelerine Ev Sahipliği Yapacak

   Kolombiya Hükümeti ve Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) silahlı çatışmayı sona erdirmek için barış görüşmelerine Ekvador’dan başlayıp, Küba’ da devam edecek. İki taraf cumartesi günü yaptığı açıklamada, bir sonraki tur müzakerelerinin ocak ayında sona eren ateşkesin yeniden tesisine odaklanacağını söyledi. Ulusal Kurtuluş Ordusu ile barış görüşmeleri Ekvador’da bir yıldan fazla süredir devam ediyor ve yavaş bir hızla ilerliyordu. Ekvador Başkanı Lenin Moreno geçtiğimiz ay, ara bulucu rolünü sona erdirirken, Kolombiya’nın patlayan kokain endüstrisinin şiddetinin sınırın ötesine yayıldığını dile getirmişti. Ortak açıklamada, Kolombiya Başkanı Juan Manuel Santos ve ELN, ” Diyalogları mümkün olan en kısa sürede sürdürme seçeneklerini birlikte inceledikten sonra önümüzdeki haftadan itibaren Havana (Küba) kentinde beşinci döneme devam etmeye karar verdik.” dedi.

Yaklaşık 1500 kişiden oluşan ELN, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak kabul edilmiştir. Şu anda ülkenin kuzeydoğusunda faaliyetlerini sürdüren ELN, son haftalarda eylemlerini azaltmasına rağmen bazı adam kaçırma olaylarıyla ve bir petrol boru hattına saldırı ile suçlanıyor.

Sinem DAY

o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

Reuters Editoryal(2018), Gobierno

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...