Ombudsman, Yasa Dışı Silahlı Gruplar Konusunda Bogota’da ki Kurumlarla Anlaşamadı

0
51

Kolombiya Ombudsmanı Carlos Negret, Bogota’da yasa dışı silahlı grupların artan faaliyetleri hakkında bir rapor yayınladıktan sonra Bogota Belediye Başkanı Enrique Penalosa, kamusal birtakım düzenlemeler getirdi.

Raporda İçişleri Bakanlığı, yasa dışı silahlı grupların varlığı hakkında uyarıda bulundu. Raporda, grupların nüfusu tehdit ettiği belirtildi. Ayrıca yerel halkın “sosyal temizlik” operasyonu bağlamında tehdit edildiği söylendi.

Bogota Belediye Başkanı Enrique Penalosa, raporun kendisine gönderilmeden önce kamuya duyurulmasına itiraz etti.

Savunma Bakanı Daniel Majia ise, yerel güvenlik güçlerinin ombudsmanın iddialarını desteklemediğini söyledi. Ombudsman ise Bogota yetkililerine, görevinin tehlikede olduğunu hatırlatarak İçişleri Bakanlığını uyardı.

Sponsorlu

Kamu denetçisi görevine sahip olan Ombudsman, uyarının geçen ayın başlarında bakanlığa gönderildiğini ve Belediye Başkanı’nın durumu biliyor olması gerektiğini belirtti.

Bu süreç içerisinde Kolombiyalı Milletvekilleri, Amerika’nın en üst düzey komisyonu olan İnsan Hakları Komisyonu’na yerel halkı korumaları çağrısında bulundular. Geçtiğimiz Şubat ayında Ombudsmanlık Kurumu tarafından verilen bir erken uyarıya karşın, milletvekillerinden biri olan Ivan Cepeda, faillerin belirlenmesinde önemli bir ilerleme kaydedilmeden, yüksek düzeyde suçların devam edebileceğini söyledi.

 

Merve ÜN

o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here