Kuzey Koreli Yetkili Füze Denemelerinin Devam Edeceğini Söyledi.

 Pazartesi günü BBC’ye konuşan Kuzey Koreli bir yetkili Kuzey Kore’nin düzenli olarak füze denemelerine devam edeceğini ve buna karşı ABD tarafından alınacak herhangi bir askeri eylemin “tam ölçekli bir savaşı” harekete geçireceğini söyledi.

 Kuzey Kore, BM yaptırımlarına karşı koyarak çeşitli füze ve nükleer denemelerinde bulunmuştu. ABD anakarasını vurabilecek füzeler geliştirdiği de söylenmişti. Geçtiğimiz Pazar günü yapılan füze denemesi ise başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

 ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Kuzey Kore’yi uyararak yakın müttefiklerinden Suriye’ye yapılan ABD müdahalesi ve Afganistan’ın Başkan Donald Trump’ın kararının test edilmemesini gösterdiğini söyledi.

 BBC Dışişleri Bakan Yarımcısı Han Song-Ryol’ün gerçekleştirdiği röportajdan şöyle aktardı “Haftalık, aylık ve yıllık olarak füze denemeleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. ABD askeri araçları kullanacak kadar düşüncesizse o gün savaşın çıktığı anlamına gelir.”

 Kuzey Kore medyası geçtiğimiz hafta ABD’yi uyararak saldırgan bir hareket işareti görülürse ABD’ye nükleer saldırının gerçekleştirileceğini söylemişti ancak Beyaz Saray Kuzey Kore’nin böylesi bir yeteneğe sahip olduğunu gösteren herhangi bir delilin olmadığını söylemişti.

Ezgi Nur Özturan – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.