Kuzey Koreli Yetkili Füze Denemelerinin Devam Edeceğini Söyledi.

 Pazartesi günü BBC’ye konuşan Kuzey Koreli bir yetkili Kuzey Kore’nin düzenli olarak füze denemelerine devam edeceğini ve buna karşı ABD tarafından alınacak herhangi bir askeri eylemin “tam ölçekli bir savaşı” harekete geçireceğini söyledi.

 Kuzey Kore, BM yaptırımlarına karşı koyarak çeşitli füze ve nükleer denemelerinde bulunmuştu. ABD anakarasını vurabilecek füzeler geliştirdiği de söylenmişti. Geçtiğimiz Pazar günü yapılan füze denemesi ise başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

 ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Kuzey Kore’yi uyararak yakın müttefiklerinden Suriye’ye yapılan ABD müdahalesi ve Afganistan’ın Başkan Donald Trump’ın kararının test edilmemesini gösterdiğini söyledi.

 BBC Dışişleri Bakan Yarımcısı Han Song-Ryol’ün gerçekleştirdiği röportajdan şöyle aktardı “Haftalık, aylık ve yıllık olarak füze denemeleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. ABD askeri araçları kullanacak kadar düşüncesizse o gün savaşın çıktığı anlamına gelir.”

 Kuzey Kore medyası geçtiğimiz hafta ABD’yi uyararak saldırgan bir hareket işareti görülürse ABD’ye nükleer saldırının gerçekleştirileceğini söylemişti ancak Beyaz Saray Kuzey Kore’nin böylesi bir yeteneğe sahip olduğunu gösteren herhangi bir delilin olmadığını söylemişti.

Ezgi Nur Özturan – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...