BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore’ye Yeni Yaptırımlar Tehdidinde Bulundu

 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 20 Nisan’da Kuzey Kore’nin son füze denemesini şiddetli şekilde kınayarak Pyongyang’ın “istikrarı bozan tutumu” nedeniyle yeni yaptırımları uygulamaya koyma tehdidinde bulundu.

 Oybirliğiyle yapılan açıklamada Konsey Kuzey Kore’nin daha fazla nükleer denemede bulunmaması istenirken illegal füze faaliyetlerinin bölge ve ötesinde gerilimi büyük ölçüde artırdığı ifadesinde bulunuldu. Konsey, Kuzey Kore’nin füze denemeleri için “yaptırımları da içeren ek tedbirler alınması” ile tehdit etti. Daha önce yapılan açıklamalarda da ek önlemler için uyarıda bulunulurken alınan yeni karar metninde yer verilen spesifik yaptırımların dile getirilmesiyle daha sert bir duruşta bulunulacağının sinyali verildi.

 ABD Büyükelçisi Nikki Haley ise “Yaptırımlar ya da başka eylemler aramaya başlamamız gerekiyorsa, gerekeni yaparız.” şeklinde konuştu. ABD tarafından hazırlanan metin Rusya’nın barışçıl sonuçlara ulaşmada çözümün “diyalog yoluyla” olduğunun vurgulanmasıyla nihai metin hali verilerek üzerinde mutabakata varıldı.

 Konsey kararı 15 üyenin oybirliğiyle alındı.

 “Konseyde hiç kimse Kuzey Kore’nin herhangi bir şekilde denemeleri veya saldırılarını ileriye taşıdığını görmek istemiyor.” ifadesinde bulunun Haley üzerinde anlaşılan metnin bunu açıkça yansıttığını söyledi.

Ezgi Nur Özturan – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...

Dijital Dönüşümün Düzensiz Göç Yönetimine Etkileri

Feyza Betül Demirci  Göç Çalışmaları o-Staj Programı Özet 21. Yüzyıldan beri etkisini...