Li, Çin’in Kamboçya ile Kuşak, Yol Projesinde Çalışmaya İstekli Olduğunu Söylüyor.

Çin Başbakanı Li Keqiang, Kamboçyalı meslektaşı Hun Sen ile Kamboçya’nın Başkenti Phnom Penh’de iki ülke arasındaki ilişkileri artırmak adına bir görüşme yaptı. Yaptığı görüşmede, Kamboçya ile bir kalkınma planı oluşturmuş ve ortaklaşa Kuşak, Yol projesini beraber inşa etmek için endüstriyel kapasite ve temel yatırım projeleri konusunda, siyasi işbirliği, ticaret, sağlık hizmetleri, tarım ve eğitim alanlarında 19 belge imzaladılar.

Li, Kamboçya’nın ekonomik olarak zenginleşirken, ülkesinin refahını artırdığını ve iki ülke arasında gelecekte işbirliği anlamında büyük adımların atılacağının sinyalini verdi ve Çin’in buna hazır olduğunu belirtti. Her iki ülkenin stratejik iletişimi geliştirmeyi ve iki ülke arasındaki işbirliğinin seyrini görmek için Çin-Kamboçya Hükümetler Arası Koordinasyon Komitesi’nden yüzde yüz randıman almayı beklediğini iki ülke de belirtti. Li, iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin, ülkelerinin halkları açısından daima rasyonel faydalar sağladığını belirtti. Çin’in Lancang-Mekong İşbirliği mekanizması, Kamboçya ile bölgesel refaha ve kalkınmaya katkıda bulunmak için istekli olduklarını belirtti.

Kamboçya Kralı Sihamoni Kamboçya ve Çin arasındaki geleneksel dostluğa sahip çıkacaklarını ve iki ülkenin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunacaklarını söyledi. Çin’in Kamboçya Büyükelçisi Xiong Bo Çin’in Ekim ayından itibaren Kamboçya’ya 12.57 milyar dolarlık yatırım için beklediğini ve Kamboçya’ya bu konuda en fazla katkı sağlayanın Çin olduğunu belirtti.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...