Çin’in Çelik Hamlesi Piyasaları Dengeleyecek

Çin çelik sektöründe uyguladığı politikalarla dengelerin değişmesine olanak sağlayacak güçte çelik üretimine sahip bir ülkedir. Uluslararası piyasalarda çelik üretiminin yüzde 49,6’ lık payla önemli bir kısmını Çin üstlenmektedir. Bu durum uluslararası piyasalarda arz fazlası yarattığından piyasa dengesini etkileyip doğal olarak fiyatların düşmesine neden olmaktadır. Fakat Çin uygulamaya soktuğu çevrenin korunması ile alakalı politikaları ve buna ek zorunlu fabrika kapanışlarının 2018’ de çelik üretiminin azalmaya devam etmesi yönünde beklentinin oluşmasını sağladı. Bu azalış ile birlikte piyasalardaki arz fazlasının yok olmasıyla fiyatlarında olması gereken seviyeye geleceği beklentiler arasındadır.

Hal böyleyken Çin’ in arz fazlası yaratması birçok firmada (Güney Kore, Lüksemburg merkezli firmalar gibi) işten çıkarmaların yaşanmasına sebep olmuştur. Bu son yaşanan gelişme ile piyasaların nefes alıp dengeleneceği umudu ortaya çıkmıştır. Çin’ in bu hamlesine göre dünya çelik piyasasının dengeli bir fiyattan şekilleneceği ve çelik sektörünün sağlıksız halden kurtulacağı öngörülmektedir.

Merve AFACAN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...