Lianghui Toplantıları Başlıyor

Çin’de ki üst düzey yasama organı olan Çin Ulusal Halk Kongresi(ÇUHK) ve istişare organı Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı(ÇHSDK) yapılacak. Toplantılarda, Çin’in gelecek 5 yılına şekil verecek yönetim kadroları belirlenecek. Yasa ve reformlar karara bağlanacak.

Başkent Pekin’de ki Tiananmen Meydanı’nda bulunan Büyük Halk Salonu’nda yapılacak toplantılara, Devlet Başkanı Şi Cinping ve Başbakan Li Kıçiang’ın yanı sıra ülkedeki tüm bölge ve etnik unsurları temsil eden 2 bin 980 delege katılacak. ”Lianghui”(çifte toplantılar) olarak adlandırılan toplantılar, bugün ÇHSDK ve 5 Mart’ta ÇUHK toplantılarının açılış oturumları ile başlayacak, eş zamanlı yapılacak toplantılar yaklaşık 2 hafta sürecek.

ÇUHK ve ÇHSDK’nın 13’üncü dönem, 1’inci yıllık genel kurulu olan bu yıl ki toplantılarında, geçen ekimde yapılan, 19’uncu Çin Komünist Partisi Genel Kongresi’nde tekrar liderliğe geçen Şi, İkinci 5 yıllık devlet başkanlığına resmen başlayacak. Toplantılarda, uluslararası kamuoyunun dikkatle takip ettiği ekonomiden ticarette, siyasetten savunmaya, sağlıktan eğitime birçok alanda önemli reformlar görüşülecek ve karara bağlanacak. Hükümete politika üretme noktasında fikir sunma işlevi gören delegelerin, 5 Mart’ta yasama yılı açılışında görüşülecek konulara ilişkin kamuoyuna ipuçları verecek.

Başbakan Li Kıçiang, açılış oturumunda Devlet Konseyinin yıllık çalışma raporunu parlamentoya sunacak ve hükümetin bütçe planı açıklayacak. Ayrıca toplantı içerisinde görüşülecek konular: yönetim kadrolarının belirlenmesi, ana başlık anayasa revizyonu, yıllık ekonomik büyüme hedefi gibi konular olacak.

Zehra KÖSE
o-Staj APAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...