Birleşmiş Milletler Raporuna Göre Kuzey Kore, Suriye’ye Kimyasal Silah Göndermiş

0
101

Birleşmiş Milletler Uzmanları, Kuzey Kore’nin, Suriye’ye kimyasal silah üretimde kullanılabilecek malzemeleri gönderdiğini ileri sürdü. BM raporunda, Kuzey Kore’nin 2012-2017 yılları arasındaki beş yılda Suriye’ye balistik füze ve kimyasal silah programlarında kullanılan 40’dan fazla ürün gönderdiğini belirtti.

Adsız bir BM üyesi ülkenin, Myanmar’ın, balistik füze sistemlerine ek olarak birden fazla roket atar ve havadan karaya füze dahil olmak üzere, Kuzey Kore’den bir dizi konvansiyonel silah aldığını da gösteren kanıtlar bulunduğunu belirtti. 200 sayfadan fazla uzunluğa sahip olan raporda, Kuzey Kore ve Suriye şirketleri arasındaki sözleşmelerin yanı sıra sevkiyat edilen malzemelerin türlerini belirten konşimentolar da yer alıyor. Pek çok bilgi, isimleri gizlenen Birleşmiş Milletler üye ülkeleri tarafından sağlandı. Rapora göre; birkaç ay önce ve Ağustos 2016’da Kuzey Kore füze teknisyenlerinden oluşan bir heyet Suriye’yi ziyaret etti ve ayrıntılı olarak yazılmaksızın kimyasal silahlarda kullanılan özel direnç valfleri ve termometrelerin aktarımının yapıldığını belirtti. Kimliği belirsiz bir Birleşmiş Milletler üye ülkesi raporun yazarlarına, Kuzey Kore füze teknisyenlerinin Barzeh, Adra ve Hama’daki Suriye kimyasal silahları ve füze tesislerinde çalıştığını söyledi.

Detaylar, Suriye Rejimi’nin, Suriye’nin başkenti Şam’da bir banliyö olan Doğu Ghouta’ya bir klor gazı saldırısı yapmakla suçlanmasından sadece iki gün sonra geldi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Rejimi, kimyasal silah kullanmadığını iddia ederek defalarca reddetti.

Çağatay KILIÇ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here