Afganistan:”Bombalı İntihar Aracı Kabil’i Vurdu”

0
114

1 Mart 2018 günü, Afganistan’ın Kabil şehrinde yabancı elçiliklerin yakınında gerçekleşen bombalı araç saldırısında hükümet yetkililerine göre, 22 kişi yaralandı ve 1 kişi hayatını kaybetti.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü olarak konuşan Najib Danish, patlamanın ülkenin doğusunda yerel saatle sabah 09.00 sularında yabancı işçilere ait bir araç tarafından gerçekleştiğini belirtti.

Najib Danish’in Yardımcısı Nasrat Rahimi, saldırıda ölen kişinin, 12 yaşında bir çocuk olduğunu duyurdu.

Afganistan İçişleri Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre saldırı, yabancı güçlere karşı yapılan intihar saldırılarından biri olduğunu söyledi. El Cezire’nin, Kabil’deki Çalışanı Tony Birtley bu açıklamayı doğruladı. Birtley, bu açıklamayı, “Saldırının, konvoyla beraber hareket eden NATO çalışanlarını hedef aldığı şeklinde anlıyoruz.” dedi.

Sponsorlu

Saldırının kim tarafından gerçekleştirildiği hususunda henüz bir açıklamada bulunulmazken, saldırının Taliban tarafından gerçekleştirildiği tahmin ediliyor. 2018 Ocak ayında, 130 kişinin hayatını kaybettiği saldırıları Taliban Örgütü üstlenmişti.

Afganistan Devlet Başkanı Ashraf Ghani’nin, Taliban’ı meşru bir siyasî grup olarak tanınmasını teklif etmesinden ve bu teklifin, 16 yılı aşkın süredir devam eden savaşı sona erdirmeyi amaçlayan görüşmelere vesile olabileceğini söylemesinin ardından, iki gün sonra bu patlama gerçekleşti.

Yetkililer, perşembe günü Güney Afganistan’da ki bir kontrol noktasına düzenlenen saldırıda, Taliban kuvvetlerinin en az altı polis memurunu öldürdüklerini açıkladılar.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here