Libya’daki Gizli Ajanlar

0
426

Her fırsatta hiçbir Amerikan askerinin Libya toprağına adım atmayacağını tekrarlayan ABD Başkanı Barack Obama için Libya’da gizli operasyonlar yapması için CIA’ye izin veren bir emre imza attığı ileri sürüldü.

İsmi açıklanmayan Amerikalı yetkililere dayandırılan habere göre her ne kadar verilen emir isyancılara doğrudan silah yardımını içermiyorsa da bunun koşullarını hazırladığı ve gizli operasyonların önünü açtığı belirtildi.

Sponsorlu

Washington Post’un haberine göre, son zamanlarda Kaddafi’nın karşı saldırısı ile geri çekilmek zorunda kalan isyancılara silah sağlamak ve destek vermek ajanların görevleri arasında olduğu belirtildi. Ajanların hedeflerinden birisi de Kaddafi’ye bağlı birliklerin ne kadar güçlü olduğu ve nerelerde konuşlandığı ile ilgili bilgilere ulaşıp, muhaliflere yardımda bulunabilmek.

Washington tarafından reddedilse de gazete, ajanların küçük gruplar halinde haftalardır Libya’da faaliyet yürüttüklerini ileri sürdü.

New York Times’da yer alan haberde ise Libya’da gizli görev yürüten tek ülkenin ABD olmadığı, İngiliz istihbaratının da bu ülkede faaliyetlerde bulunduğu belirtildi. İddiaya göre, Amerikalılar’ın yanı sıra İngiliz özel kuvvetlerine ve gizli servis M16’ya bağlı onlarca İngiliz görevli de Trablus’ta bulunuyor. İngiliz ajanlarının görevi ise füze bataryaları, topçu mevzileri gibi askeri bilgileri toplayarak, hava saldırılarını yönlendirmek olduğu haberde belirtildi.

(tuicakadami-ntv haber)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here