Libyalılar Devrimin 6. Yılında İlk Günkü Hedeflerinin Peşinde

0
112

 Libya Yeniden Entegrasyon ve Kalkınma Programı Genel Müdürü Mustafa Sakızlı, devrimin 6. yılında hala ilk günkü hedeflerini gerçekleştirmeyi umduklarını belirterek, devlet inşası ve güvenliğin sağlanması için tüm tarafların uzlaşması gerektiğini söyledi.

 Sakızlı, “Devrimden sonra güzel adımlar attık. 2012’de özgür demokratik seçimleri düzenledik. Genel Milli Kongre için üyelerimizi seçtik. 2012-2013’te hükümetimizi kurduk. Ülkeyi yeniden inşa etme sürecimiz başlamıştı.” diye konuştu.

 Sakızlı, her şeye rağmen başarılı giden devrimin 2014’te General Hafter ve milislerinin darbesi sonrasında çıkmaza girdiğini vurgulayarak, halkın, hükümetlerin, güvenlik güçlerinin bölündüğü iki başlı yönetim ortaya çıktığını hatırlattı. Ayrıca şunları da söyledi, “Libya’dan umudumuzu kesmiyoruz. Zengin kaynaklar ve genç nüfus. Libya, mezhepsel olarak bölünmüş bir ülke de değil. Siyasi alanda başlayan çatışma, silahların dağılmasıyla askeri alana taşındı.”

 Libya’da 17 Şubat 2011’deki devrimin ardından yaşanan siyasi istikrarsızlık ve karşıt gruplar arasındaki çatışmalar sonucu biri Tobruk’ta (Temsilciler Meclisi), diğeri Trablus’ta (Milli Genel Kongre) olmak üzere iki meclis ve rakip yönetim ortaya çıktı.

Sponsorlu

 17 Aralık 2015’te, Birleşmiş Milletlerin (BM) girişimleriyle yapılan Libya Siyasi Anlaşması uyarınca Başkanlık Konseyi (BK) kuruldu. BM Güvenlik Konseyi 2259 sayılı kararlı BK’yı Libya’nın tek meşru temsilcisi olarak tanıdı. BK başkanlığı görevine Fayiz es-Serrac getirildi. Ancak BK’nın sunduğu hükümet listeleri General Hafter’in baskıları nedeniyle Tobruk’daki Temsilciler Meclisi’nde onaylanmadığı için bakanlar görevlerini vekaleten yürütüyor.

F. Nur Atabay – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://aa.com.tr/tr/dunya/libyalilar-devrimin-6-yilinda-ilk-gunku-hedeflerinin-pesinde/752599

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here