Lieberman’dan Özür Çıkışı

Mavi Marmara saldırısının ardından Türk basınına açıklamalarda bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, “Özür dilememiz için bir neden yok. İsrail devlet olarak özür dilerse istifa ederim. Ankara’nın talep ettiği özür hiçbir şeyi değiştirmeyecek ” dedi.

İsrail hükümetinin küçük ortağı olan ve Türkiye düşmanlığıyla bilinen ırkçı Dışişleri Bakanı, Avigdor Lieberman, gazetecilerin “Mavi Marmara için özür dilemeyi düşünüyor musunuz?” şeklindeki sorularına “Biz kahveye Türk kahvesi deriz. Başkaları gibi değiliz. Bakın ben de Türk kahvesi içiyorum. Özür dilemenin bir işe yarayacağına inanmıyorum. Başbakan Erdoğan’ın yaptığı konuşmalar ortada. Erdoğan özür dilenmesini yeterli bulmuyor. Farklı ilave talepler sıralıyor. Gazze’ye ablukanın kaldırılması gibi. ABD baskısıyla dahil olduğumuz Palmer Komisyonu’nun hazırladığı raporda da net şekilde görüldü. Gazze’ye abluka meşru. Erdoğan İslam dünyasının lideri olmak istiyor. Bu nedenle İsrail’le ilişkilerin düzelmesini istemiyor Türkiye ile ilişkilerimiz çok ilginç bir noktada. Sorunun çözümü Türk tarafına bağlı. Türkiye ile anlaşmazlıklar bu hükümet döneminde başlamadı. Bizim hükümeti kurmamızdan önce Başbakan Erdoğan, Davos’taki toplantıda Şimon Peres’e çıkıştı” diyerek sert yanıtlar verdi.

Liberman sözlerine devam ederken,  “Erdoğan sadece provokasyon yapmıyor, İsrail’e hakaret ediyor. Bütün bu ifadelere karşın, gereksiz yere tansiyonu yükseltmemek için sessizliğimizi koruyoruz. Bu tür demeçleri ve yaklaşımları anlamak güç. Soru şu; eğer özür dilersek bu bir şeyleri tamir eder ya da düzeltir mi? Özür hiçbir şeyi değiştirmeyecek” ifadelerini kullandı.

Lieberman, Başbakan Benjamin Netanyahu’ya “Özür dilenirse istifa ederim” sözleriyle rest çektiği şeklindeki haberlerle ilgili ise; “Bu doğru. Hükümet benim istifamla çökmez ama bu şekilde tavrımı ortaya koydum” dedi.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, Habertürk)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneğ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...