Lüksemburg: Macaristan AB’den Çıkarılmalı

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn Macaristan’ın AB’nin temel değerlerini zedelediğini ve mültecilere karşı sert önlemler aldığını ileri sürerek AB üyeliğinin askıya alınması yada AB’den çıkarılması gerektiğini savundu.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı, AB’nin böylesine hatalı davranışları hoş görmemesi gerektiğini ifade etti, çünkü Macaristan savaştan kaçan sığınmacıların ülkeye girmesini engellemek için tel duvar ören, basın özgürlüğü ve yargı bağımsızlığını hiçe sayarak AB üyesi olamayacağının tekrar altını çizdi.

Ayrıca Dış İşleri Bakanı Asselborn, bir AB üyesinin üyeliğinin askıya alınması veya birlikten çıkarılmasının şartı olan, oy birliği uygulamasının kaldırılması için değişikliklerin yapılmasını talep etti. Asselborn, bir ülkenin üyeliğinin askıya alınabilmesi için oy birliğinin gerekli olmamasının daha iyi olabileceğini söyledi.

Macaristan Başbakanı Victor Orban’a yönelik eleştirilerde bulunan Dış İşleri Bakanı Asselborn, Orban’ın mülteci politikasına karşı “burada savaştan kaçan insanlar daha kötü muameleye maruz kalıyor” şeklinde konuştu.

Bakan Jean Asselborn, ”AB dışarıya karşı değerlerini savunurken Orban gibi tipler yüzünden bu değerleri beceriden yoksunmuş gibi bir duruma düşüyor” dedi. Macaristan’ın mültecileri durdurmak için çektiği tel örgü her gün daha da uzuyor ve tehlikeli hale geliyor.

Gözde Nur MERAL
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...