Brexit ve İrlanda

0
139

İrlanda Cumhuriyeti Başbakanı Leo Varadkur İrlanda ve Birleşik Krallık arasında ekonomik sınır olmasını istemediklerini ifade etti. İlk resmi ziyaretini Birleşik Krallık’a bağlı olan Kuzey İrlanda’nın Başkenti Belfust’a yapan Varadkur, Queen Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada İrlanda’da hayatın her yönden İngiltere’nin Avrupa Birliğinden (AB) çıkış sürecinden (BREXIT) etkilenebileceğini ifade etti.

Birleşik Krallık ile İrlanda arasındaki Gümrük Birliği imkânlarının değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Vradkar, Birleşik Krallık’ ın ortak pazarın bir parçası olarak kalmayı istememesi durumunda kapsamlı bir ticaret anlaşmasının gündeme gelebileceğini sözlerine ekledi.

İngiliz Hükümeti, Birleşik Krallık’a dahil olan Kuzey İrlanda ile Avrupa Birliği üyesi olan İrlanda Cumhuriyeti arasında sınır kapısı gibi bir fiziki sınır istemediklerini belirtti. Kuzey İrlanda ile İrlanda arasındaki özel duruma işaret edilen açıklamada, iki ülke arasındaki ticaretin korunmasının hayati önem taşıdığı ve yeni gümrük uygulamaları için bir geçiş sürecinin gerekli olduğu belirtildi.

İrlanda ve Birleşik Krallık arasındaki Ortak Seyahat Bölgesi’nin korunarak uygulamanın sürdürülmesinin istendiğini ifade etti. İki ülke arasında oluşabilecek bir sınırın ayrılıkçı İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun (IRA) terör eylemlerinin hedefi haline gelerek Kuzey İrlanda barış sürecini etkilemesinden endişe ediliyor.

Sponsorlu

Lizbon Anlaşması’nın üyelerin birlikten ayrılmasını düzenleyen 50.maddesi Mart ayında B.K tarafından işletildi. İngiltere’nin AB’den ayrılış süreci resmen başladı. Müzakerenin 2 yıl sürmesi,  yaklaşık olarak 2019’da tamamlanması ön görülüyor.

Eda SUBAŞI
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here