Brexit ve İrlanda

İrlanda Cumhuriyeti Başbakanı Leo Varadkur İrlanda ve Birleşik Krallık arasında ekonomik sınır olmasını istemediklerini ifade etti. İlk resmi ziyaretini Birleşik Krallık’a bağlı olan Kuzey İrlanda’nın Başkenti Belfust’a yapan Varadkur, Queen Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada İrlanda’da hayatın her yönden İngiltere’nin Avrupa Birliğinden (AB) çıkış sürecinden (BREXIT) etkilenebileceğini ifade etti.

Birleşik Krallık ile İrlanda arasındaki Gümrük Birliği imkânlarının değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Vradkar, Birleşik Krallık’ ın ortak pazarın bir parçası olarak kalmayı istememesi durumunda kapsamlı bir ticaret anlaşmasının gündeme gelebileceğini sözlerine ekledi.

İngiliz Hükümeti, Birleşik Krallık’a dahil olan Kuzey İrlanda ile Avrupa Birliği üyesi olan İrlanda Cumhuriyeti arasında sınır kapısı gibi bir fiziki sınır istemediklerini belirtti. Kuzey İrlanda ile İrlanda arasındaki özel duruma işaret edilen açıklamada, iki ülke arasındaki ticaretin korunmasının hayati önem taşıdığı ve yeni gümrük uygulamaları için bir geçiş sürecinin gerekli olduğu belirtildi.

İrlanda ve Birleşik Krallık arasındaki Ortak Seyahat Bölgesi’nin korunarak uygulamanın sürdürülmesinin istendiğini ifade etti. İki ülke arasında oluşabilecek bir sınırın ayrılıkçı İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun (IRA) terör eylemlerinin hedefi haline gelerek Kuzey İrlanda barış sürecini etkilemesinden endişe ediliyor.

Lizbon Anlaşması’nın üyelerin birlikten ayrılmasını düzenleyen 50.maddesi Mart ayında B.K tarafından işletildi. İngiltere’nin AB’den ayrılış süreci resmen başladı. Müzakerenin 2 yıl sürmesi,  yaklaşık olarak 2019’da tamamlanması ön görülüyor.

Eda SUBAŞI
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.