Almanya ve Avrupa Savunma ve Güvenlik Birliği (PESCO)

0
269

ABD başkanlık seçimleri ve İngiltere’nin ayrılıkçı seçim sonuçlarının ardından, 25 AB ülkelerinin imzaladığı PESCO savunma paktı ile AB ülkeleri savunma birliği yolunda birlikte hareket ediyorlar. Paktta yer almayan ülkeler ise Malta, Danimarka ve Birleşik Krallık oldu. Paktta 17 savunma projesi üzerine anlaşıldı.

Almanya 4 projede öncü oldu: Pan-Avrupa tıbbi birimi, lojistik merkezi, eğitim görevleri için merkez ve daha hızlı kriz yönetimi gücü oluşturma girişimlerinin kurulması. Almanya Bundeswehr ve diğer Brüksel partnerleri arasında işbirliği oluşturarak AB ülkeleri arasında daha büyük askeri işbirliğini vurguluyor. Bundeshwehr birçok AB ülkelerinden askerleri eğiten bir Alman Ordusu.

Fransız Dış İşleri Bakanı Jean-Yves Le Drain ve Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen PESCO savuma birliğinin baş destekçileri arasında. Von der Leyen, ABD’ nin NATO’ daki kritik duruşu ve başkanlık seçimlerinden sonra, Avrupa’nın kendi savunma girişimini başlatmasının önemli olduğunu vurguladı. Almanya PESCO paktını tarihi bir adım olarak adlandırdı. Pakta yol gösterici ülkeler Fransa ve Almanya oldu. Almanya, Fransa ile birlikte güçlü savunma aktörü olarak AB’de dönüşüm yapma girişimleri ile ön planda yer alıyor. Almanya’nın AB içindeki liderliği kritik bir durumda ve AB savunma politikalarının liderliğini geri kazanmak için bir yol olarak görüyor. Almanya’nın AB politikası dışlanmama. Fransa’nın ise liderlik kazanma hırsı ve uygulamaya geçecek reformları.

Asude UYSAL
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here