Lüksemburg’dan Avusturya’ya Anti-Nukleer Santral Desteği

Avustruya’nın komşusu Macaristan,  Rusya tarafından fonlanarak inşa edilecek nükleer santral kurmaya hazırlanıyor. AB yürütme organı tarafından ise bu karara onay çıktı. Bunun üzerine Avusturya nükleer santral onayına karşı AB kararına Avrupa Adalet Mahkemesi’ne dava açtı. Fakat mahkeme kararı nükleer santral lehine oldu. AB nükleer santral girişimini enerji politikasının güçlendirilmesi olarak görüyor. Euratom Anlaşması’nda da nükleer santral ‘’AB nin ortak çıkarıdır.’’ ifadesiyle belirtilmiştir.

AB ülkeleri arasında Lüksemburg, Avusturya ve Almanya anti-nükleer karşıtı ülkelerdir. Bu nedenle Lüksemburg ve Avusturya bir birlik kurdular ve özelikle Almanya’nın bu birlikte yer almasının AB nükleerleşme politikasına karşı caydırıcı güç olacağını düşünüyorlar. Lüksemburg Çevre Bakanı Carole Dieschourg Brüksel AB Çevre Bakanları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Lüksemburg’un yasal mücadelesini desteklediklerini, bu karara karşı AB ülkelerinin olduğunu, bu kararın AB nin ortak çıkarına hizmet etmeyeceğini ve özellikle iklim değişikliyle mücadeleye aykırı olduğunu  ve Rusya tarafından inşa edilecek nükleer santrallerin AB enerji politikasına Rusya müdahalesini  gösterdiğini ifade etti.

Lüksemburg ve Avusturya anti-nükleer Avrupa ülkeleri birliğine genişletmeyi hedefliyor. Aslında bu ilk anti-nükleer mücadelesi değil. 2015’de Avusturya, AB Komisyonu’nun İngiltere’de kurulan nükleer santral için devlet desteğine izin vermesi -the Hinkley Point C Project-  ni Avrupa Mahkemesine taşımıştı. Fakat Nükleer Santral Macaristan, Çekya, Slovakya, Romanya, Polonya,Fransa ve İngiltere tarafından desteklendi. Aslında Macaristandaki santral çalışması bu projenin devam ettiğini gösteriyor. 1986 Çernobil Faciyası Avrupa için nükleer santralde bir dönüşüm olmuştu fakat Uluslararası Atom Enerjisi Ajansına göre Avrupa elektrik enerjisinin 3’te 1 ini nükleer enerjiden sağlıyor. AB ülkelerinden 14 ülkede ise 128 Nükleer Güç reaktörleri faaliyet göstermekte.

Dünya Nükleer İşbirliği’ne göre 2030’ a doğru Bulgaristan, Çekya, Fransa, İngiltere, Finlandiya, Litvanya ve Polonya da nükleer santraller artacak. AB 2020’de enerjiyi daha verimli kullanan bir Avrupa, tümüyle entegre olmuş bir enerji pazarı, enerji teknolojisinde liderlik ve AB enerji pazarının dış boyutunu güçlendirmeyi hedefliyor. Özellikle yenilenebilir enerji kullanımının artırılması ve  sera gazı ve biyotakıt kullanımının azaltılması konusunda çalışmalar var fakat nükleer enerji politikasının desteklenmesi olumsuz bir durum yaratıyor.

Asude UYSAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

47,844BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,619TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Yük Paylaşımı ve Koruma Sorumluluğu Çerçevesinde Birleşik Arap Emirlikleri ve Japonya Örneklerinin İncelenmesi

Özet 21. yüzyılın en önemli meselelerinden biri olan uluslararası göç,...

Gönül (2022)

Film Adı: Gönül Yapım Yılı: 2022 Yönetmen: Soner Caner Tür: Romantik Komedi  Gönül...

Kraliçenin Ölümü, Tarihin Komedyası

“rest in peace Princess Diana you would have loved...

Çeviri: Rusya’nın Yenilgisi Amerika’nın Problemi Olur

Bu yazı, Prof. Stephen M. Walt'un Foreign Policy için...