Macron’ un Türkiye Aleyhindeki Afrin Harekatı Yorumları

0
124

20 Ocak 2018 tarihinden bu yana TSK’ nın ve ÖSO’ nun iş birliği dahilinde yürütülen Afrin Harekatı, uluslararası aktörlerin dikkat çekici açıklamaları ile dünya gündemine konu oluyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Afrin Harekatının başlamasının ardından 31 Ocak 2018 tarihinde yaptığı bir açıklamada ‘Operasyon bir işgal operasyonu olmamalı’ ifadelerinden sonra harekata şüpheli durduğunu belli etmiş ve Türkiye halkından büyük tepki almıştı.

Dün (22.03.2018) Brüksel’deki AB Liderler Zirvesi öncesi gazetecilere konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ‘Afrin konusunda her zaman netiz. Suriye gibi egemen bir devletin işgalini asla destekleyemeyiz’ açıklamalarında bulundu. Macron, Türkiye adına şu açıklamaları paylaştı: ”Türkiye’nin güvenlik kriterlerini göz önünde bulundurmamız gerektiğini düşünüyorum. Ancak Suriye gibi egemen bir ülkede işgali hiçbir zaman desteklemeyeceğiz. Ülke savaş durumunda olsa bile.”

Anlaşılan o ki Amerika’ nın Afrin çıkışına sırtını dayayıp Türkiye Cumhuriyeti’ ni  işgalci devlet sıfatına sokmak isteyen bir çok devlet gibi Fransa da karalama çalışmalarına başlamış. 23.03.2018 günü akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız mevkidaşı Macron’a, Fransa’nın güneyinde meydana gelen ve can kayıplarının yaşandığı rehin alma eylemiyle ilgili olarak taziye dileğinde bulundu. Görüşme vesilesiyle Suriye’deki son gelişmeler hakkında fikir teatisi sırasında, Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik tehditleri bertaraf etme çerçevesinde Afrin’i terör unsurlarından arındırdığını ve oradaki sivil halka huzur ortamı sağladığını vurguladı.

Sponsorlu

Ahmet Mert İZMİR
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here