TSK Duyurdu: Afrin Tamamen Kontrol Altında

0
79

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), hudutlar ile bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensuplarını etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak için, 20 Ocak Cumartesi günü saat 17.00’de başlatılan “Zeytin Dalı Harekâtı” başarıyla devam etmektedir.

Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BM Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye yönelik kararlarıyla, BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde devam eden harekatta, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösteriliyor ve sivillere zarar vermemek için azami özen gösteriliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin açıklamasına göre Türk ordusu, Suriye’nin Afrin bölgesinde gerçekleştirdiği Zeytindalı Operasyonu’nda 3733 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Ayrıca bölgede kontrolün tamamen sağlandığını, bölge halkının evlerine güvenli bir şekilde dönüşünü sağlamak için çalışmaların devam ettirildiği bildirildi. Bu kapsamda TSK unsurları bölgede el yapımı patlayıcı ve mayın arama tarama çalışmalarını sürdürüyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerince 17-23 Mart’ta Diyarbakır, Şırnak, Bitlis, Bingöl ve Irak’ın kuzeyindeki operasyonlarda 91 terörist etkisiz hale getirildi.

Sponsorlu

Afrin Operasyonu, Türkiye’nin bağımsızlığını korumak ve güvenliğini sağlamak için sürdürülmesi hasebiyle önemlidir ve komşu bölgede terör örgütlerinin tamamı etkisiz hale getirilinceye kadar sürmesi muhtemeldir. Uluslararası hukuk çerçevesinde ve insan hakları temelinde yürütülen bu operasyon bölgenin geleceğini şekillendirebilir.

Aybala LALE
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here