TSK Duyurdu: Afrin Tamamen Kontrol Altında

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), hudutlar ile bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensuplarını etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak için, 20 Ocak Cumartesi günü saat 17.00’de başlatılan “Zeytin Dalı Harekâtı” başarıyla devam etmektedir.

Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BM Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye yönelik kararlarıyla, BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde devam eden harekatta, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösteriliyor ve sivillere zarar vermemek için azami özen gösteriliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin açıklamasına göre Türk ordusu, Suriye’nin Afrin bölgesinde gerçekleştirdiği Zeytindalı Operasyonu’nda 3733 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Ayrıca bölgede kontrolün tamamen sağlandığını, bölge halkının evlerine güvenli bir şekilde dönüşünü sağlamak için çalışmaların devam ettirildiği bildirildi. Bu kapsamda TSK unsurları bölgede el yapımı patlayıcı ve mayın arama tarama çalışmalarını sürdürüyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerince 17-23 Mart’ta Diyarbakır, Şırnak, Bitlis, Bingöl ve Irak’ın kuzeyindeki operasyonlarda 91 terörist etkisiz hale getirildi.

Afrin Operasyonu, Türkiye’nin bağımsızlığını korumak ve güvenliğini sağlamak için sürdürülmesi hasebiyle önemlidir ve komşu bölgede terör örgütlerinin tamamı etkisiz hale getirilinceye kadar sürmesi muhtemeldir. Uluslararası hukuk çerçevesinde ve insan hakları temelinde yürütülen bu operasyon bölgenin geleceğini şekillendirebilir.

Aybala LALE
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...