Irak: Sınır Güvenliği Konusunda Türkiye’yle İşbirliğine Hazırız

0
76

Irak Adalet Bakanı Haydar el-Zamlı, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı kabul etti. Görüşmede Büyükelçi Yıldız, Türkiye’nin terörle mücadele alanında Irakla işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi. El-Zamlı da şu açıklamada bulundu: “Irak hükümeti, ortak sınırlarda güvenliğin sağlanmasıyla ilgili tüm konularda Türkiye’yle işbirliği yapma niyetini ifade etti”.

Irak Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre Büyükelçi Yıldız, Türkiye-Suriye ve Türkiye-Irak sınırlarında terörist grupların yerleştiğini belirterek, Türkiye’nin Irak hükümetiyle işbirliği içinde, sınırları teröristlerden arındırmak için askeri operasyon başlattığını söyledi.

Irak Meclis Başkanı Selim Cuburi Perşembe günü Ankara’ya gitmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü.

Irak Meclis Başkanı Selim Cuburi’nin sözcüsü Abdülmelik Hüseyni görüşmelerde, “Bağdat kendi topraklarında PKK gibi silahlı grupların barınmasını istemiyor” mesajı verildiğini, PKK’nın bölge güvenliğine tehdit oluşturmasından rahatsız olduklarını aktarmıştır.

Sponsorlu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık kararından sonra taraflar yakınlaşma içerisine girmişlerdir. Türkiye referandum kararının ardından aldığı tavrın bugünlerde meyvesini almaya başlamıştır. Referanduma kadar ilişkilerin kötü seyretmesi her iki ülkeyi de olumsuz etkilemiştir. Günümüzde ise iki ülkenin birbirlerinin değerini anladıkları kesindir.

Kerem AYSU
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here