Rusya’ya Karşı Yeni Hamle

Brüksel’de düzenlenen ortak basın toplantısında İngiltere’nin, Skripal’i zehirleyen kimyasal maddenin Rusya’da üretildiğine dair kanıt sunduğunu ve iki ülkenin Rusya’ya karşı yaptırım uygulayacağını açıklayan Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Başbakanı Emmanuel Macron “Tüm liderler, bu saldırının ardında Rusya’nın sorumluluğunun olduğunu teyit ettiler. Biz bu saldırıyı güvenliğimize karşı ciddi bir tehdit ve Avrupa’nın egemenliğine yönelik bir saldırı olarak görüyoruz.” Dedi.

Zirvede, AB modeli ve Avrupa’nın egemenliği konularının ele alındı. Zirve sonunda Emmanuel Macron ve Angela Merkel ile ortak basın toplantısı düzenledi. Macron, İngiltere Başbakanı Teresa May ve Almanya Başbakanı Merkel ile bir araya geldiğini anlattı.

May’in, üye ülkelerin liderlerine Salisbury saldırısının arkasında Rusya’nın olduğunu aktaran Macron, “Tüm üye ülkeler, müttefikleri İngiltere’ye tam desteklerini bildirdiler. Tüm liderler, başka bir açıklaması olamayacağını düşündükleri bu saldırının ardında Rusya’nın sorumluluğunun olduğunu teyit ettiler. Biz bu saldırıyı güvenliğimize karşı ciddi bir tehdit ve Avrupa’nın egemenliğine yönelik bir saldırı olarak görüyoruz.” diye konuştu.

Merkel ve Macron, İngiltere’nin Skripal vakasını Rusya’nın gerçekleştirdiğine dair sağlam deliller sunduğunu vurguladı. İki lider, Fransa ve Almanya’nın Rusya’ya karşı yaptırım kararı alacağını belirtti.

Skripal vakası, Eski Rus casusu Sergei Skripal ve kızı Yuliya, 4 Mart 2018’de sinir gazı ile zehirlenmesidir. İngiltere ve Rusya arasındaki ikili diplomatik ilişkiler kırılma noktasına gelmiştir. Birçok Avrupa ülkesi İngiltere’nin kararlarına destek vermiş ve AB adına birlik olduklarını göstermeye çalışmışlardır.

Ebrar GENÇ
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...