Macron’a Diktatör Suçlaması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ana muhalefet lideri Laurent Wauquiez tarafından diktatörlükle suçlandı.

Ana muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti’nin lideri Wauquiez, Lyon kentinde ki bir İşletme Okulu’nda ses kaydı alınmaması ve paylaşılmaması koşulu ile ders verdi. Fakat derste alınan gizli kayıt Cuma günü TLC kanalında yayınlandı ve büyük tepki çekti. Wauquiez konuşmasında, Cumhurbaşkanı Macron’un tüm gücü elinde topladığına dikkat çekerek, Fransa’nın diktatörlükle yönetildiğini ve güçler dengesinin olmadığını dile getirdi. Aynı zamanda ülkede ki meclis üyelerinin, Macron ve temsil ettiği çevreler karşısında söz hakkı olmadığını iddia eden Wauquies, Yürüyüş Hareketi mensuplarının da kukla olduğunu ifade etti. Fransa’nın güvenliği konusuna değinerek, ülkenin üç-dört yıl içinde kötü bir sürece gireceğini ve yıkıntılar yaşayacağını söyleyerek, eski Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde tüm bakanların telefonlarını dinlemeye aldığını belirtti.

Fransa, sürekli terör tehdidi altında yaşadığı iddiasıyla 2015’den 2017 yılında kabul edilen Terörle Mücadele Yasası’na kadar Olağanüstü Hal ile yönetilmişti. Kabul edilen bu yasa ile OHAL kapsamında ki bazı uygulamalar kalıcı hale getirilmişti.

Candan BAYRI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...