Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov, 6. Küresel Bakü Forumu’nda

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Azerbaycan’daki Küresel Bakü Forumu’na katıldı. Forumun konusu ‘Kapsayıcı Toplumların Oluşturulmasındaki Farklılıkların Giderilmesi’ idi. Foruma İvanov dışında, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Mladen İvanic, Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon gibi birçok devlet başkanı ve lider katıldı.

Forumun açılışını yapan İlham Aliyev, yaklaşık 40 milyar dolar yatırımla yedi ülkeyi birleştiren Güney Gaz Koridoru’ nu yaptıklarını söyledi. Ayrıca Aliyev ülkesiyle ilgili olarak ‘’Hoşgörü bizim hayat tarzımızdır. Çok kültürlü bir toplumuz. Herkes ülkemizde mutlu bir şekilde yaşıyor. Tecrübemizi dünya ile paylaşmaya hazırız’’ dedi.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmede bulundu. Görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada Makedonya ve Azerbaycan arasındaki ilişkiler, ekonomik iş birliğinin sömürülmesiyle ilgili vurgu yapıldığı belirtildi. Yapılan ortak açıklamada da iki ülke arasındaki dostluk, iletişim, karşılıklı çıkarlara dayalı iş birliğinin birçok alana genişletilmesi ve geliştirilmesi üzerinde duruldu. Cumhurbaşkanı İvanov aynı zamanda Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile de ikili görüşmede bulundu. Yapılan görüşmede genel olarak Makedonya’da yaşayan Türklerin, iki ülke arasındaki kardeşlik bağının önemli unsuru olduğu üzerinde duruldu. Aynı zamanda Makedonya’nın Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesine verilen destek de belirtildi.

Enerji konusunun geçtiğimiz haftalarda da gündem olmasını göz önünde bulundurarak yapılan bu forumun önemli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Azerbaycan ve Kafkasya bölgesindeki ülkelerin ikili gerginliklerinin dışında önemli bir konuda böyle geniş çaplı bir buluşmaya Makedonya’nın katılması önemlidir.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...