Makedonya’da Türkçe Eğitim Sorunu

Makedonya’da Kırçova kentindeki Mirko Mileski Meslek Lisesi’nde Türk öğrenciler 28 Ocak’ta, eğitim sorunlarıyla ilgili boykot yapmaya başladılar. 22 Ocak’ta başlayan eğitim-öğretim yılında, sorunların çözülmemesi ve devam etmesi nedeniyle Türk öğrenciler ve aileleri durumu boykot etmeye başladılar.

Eğitim imkânlarının yetersizliği ve eğitimcilerin çalışmalarının karşılığını alamaması uzun yıllardır devam eden bir sorundu. Yıllar geçmesine rağmen, bu sorunlara kalıcı çözümler bulunmamıştı. Bu yüzden, Makedonya’da Türk öğrenciler bu duruma karşı tepkilerini göstermek amacıyla boykota başladılar.  Bu boykotla, uzun yıllardır devam eden eğitim sorunu bir kez daha gündeme geldi. Türk öğrenciler okula ulaşımla ilgili sorunları ve öğretmenlerin maaşlarını tam alamadığını belirttiler. Çevre köylerden okula ulaşımın sağlanması için okul servisi ve otobüslerin yetersiz olduğu, öğrencilerin zorluk çektiği ifade edildi. Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı ve Milletvekili Enes İbrahim, Türk öğretmenlerin maaşlarını tam alamamalarının yıllardır devam eden ve çözülmesi gereken bir durum olduğunu söyledi.  Enes İbrahim, bu sorunlara çözüm bulabilmek için çalışmalara başlanacağını belirtti.

Birkaç gün önce başlayan boykot sona erdi. Makedonya Türk Sivil Teşkilatları Birliği Başkanı Hüsrev Emin, Kırçova Mirko Mileski Meslek Lisesi’nde,Türk öğrencilerin başlattığı boykotun sona erdiğini duyurdu. Türk öğretmenlerin ve öğrencilerin okul idari yetkilileriyle görüşüp uzlaşı sağlandığını söyledi. Bu lisedeki sorunların çözülmesine karşılık, ülke genelindeki sorunların çözümüyle ilgili de çalışmalar yapılacağını duyurdu.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çingeneler Zamanı Film Analizi

Şermin Ecem DuranSosyoloji Çalışmaları StajyeriEditör: Eda Kurt Giriş Yönetmenliğini Balkan kültürünü...

Eğitim Entegrasyonu: Suriyeli Sığınmacıların Türkiye’deki Eğitimi ve Karşılaşılan Sorunlar

Yusuf KAMIŞGöç Çalışmaları StajyeriEditör: Ayşenur Alişiroğlu Özet Türkiye son on yılda...

Rusya ile NATO’nun Baltık Bölgesi Üzerindeki Rekabetinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya Üyelik Sürecine Etkileri

Celal İlker VarolEditör: Bervan Kaya Soğuk Savaş dönemiyle başlayan süreçten...