Makedonya Savunma Bakanının Kosova Görüşmeleri

Makedonya Cumhuriyeti Savunma Bakanı Radmila Şekerinska, Kosova’ya 1 günlük bir ziyarette bulundu. Kosova Güvenlik Güçleri Bakanı Rustem Berişa tarafından resmi bir törenle karşılandı. Resmi törenin yanı sıra askeri bir tören de yapıldı.

Şekerinska ve Berişa gerçekleştirdikleri görüşmeden sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Düzenlenen basın toplantısında Şekerinska, bu ziyaretinin Kosova’ya ilk ziyareti olduğunu söyledi. Kosova ve Makedonya’nın bölgede zor zamanlardan geçtiğinden de bahsetti. İki ülkenin ilişkilerini dostluk içerisinde yürütmesi gerektiğine değindi.

2018 yılında Kosova-Makedonya arasında iş birliği planı imzalanmasını beklediğini söyleyen Şekerinska, “Makedonya’nın yeni hükümetinin önceliği NATO üyeliği ve iyi komşuluk ilişkileridir. Birçok önlemle iyi iş birliğine sahip olduğumuzu gösteriyoruz. Komşuların işi birbirine yardımcı olmaktır. Kosova’nın NATO üyeliği noktasında uluslararası toplumun tavrını destekliyoruz. Bölgedeki hassas duruma dikkat edilmelidir.” açıklamalarında bulundu.

Ayrıca Şekerinska; Makedonya’nın Kosova Güvenlik Gücünün anayasal değişikliklerle Kosova ordusuna çevrilmesini desteklediğini dile getirmiştir.

KGG Bakanı Rustem Berişa, dostça bir şekilde görüşme gerçekleştirdiklerini ve toplantıda iki ülke arasındaki ilişkileri ve iş birliğini konuştuklarını söyledi.

Nuray KARAGÖZ
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...