Merkel’in Partisi CDU Hezimete Uğradı

Almanya’nın Hamburg eyaletinde Pazar günü yapılan eyalet meclisi seçimlerini Sosyal Demokrat Parti (SPD) büyük bir farkla kazanarak 63 milletvekili ile tek başına iktidara gelme hakkı kazandı. Eyalette 1 milyon 200 bine yakın seçmen oy kullanırken, SPD, dünkü seçimlerde bir önceki seçimlere göre, oy oranını yüzde 15,4 artırarak resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 49,8’ini aldı.

Hamburg eyaletinde seçimler öncesinde iktidarda bulunan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ise yaklaşık yüzde 22 oranında oy kaybına uğrayarak, yüzde 20,8 oy oranıyla beklemediği bir sonuçla karşılaştı.

CDU’nun koalisyon ortağı olan “Yeşil Alternatif Liste” (GAL) adlı Yeşiller Partisi de oy oranını az miktarda artırarak oyların yüzde 11’ini elde etti. Hür Demokrat Parti (FDP) de yüzde 6,2 oy oranıyla yüzde 5’lik seçim barajını aştı. Sol Parti’nin oy oranı yüzde 6.6’da kaldı.

Hamburg Eyalet Meclisi’nde tek başına iktidara gelmek için en az 61 milletvekili seçilmesi gerekiyor. Resmi olmayan sonuçlara göre Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU 26, GAL 15, Sol Parti 9, FDP de 8 milletvekili çıkarttı.

Seçimlerinden eski Federal Çalışma Bakanı Olaf Scholz’un başında olduğu Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) büyük bir zaferle çıkması beklenirken, Yeşiller Partisi ile koalisyona gidebileceği, Başbakan Angela Merkel’in Partisi Hıristiyan Birlik ve adayı Christoph Ahlhaus’un ise büyük oy kaybına uğrayacağı öne sürülüyordu. Tahminler büyük ölçüde gerçekleşirken Almanya’daki kalan 6 eyalet seçiminin Angela Merkel hükümeti için kritik öneme sahip olduğu vurgulandı.

Almanya’da süper seçim yılı olarak adlandırılan bu yıl toplam 7 eyalette seçim yapılacak. CDU’nun Hamburg’dan sonra 27 Mart’da Baden Württenberg eyalet seçiminde de ciddi oy kaybı ile karşılaşması halinde Başbakan Angela Merkel’in zorlanacağı erken seçime bile gidebileceği ileri sürüldü.

(tuicakademi, dha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...