ABD Kaddafi Konusunda İngiltere’yi Suçluyor

Daily Telegraph gazetesi, Libya’daki gösteriler başkent Trablus’a da uzanırken, Seyfülislam Kaddafi’nin ‘kan nehirlerinden’ bahsettiğini ve Libya’nın petrol zenginliğini yakacak bir iç savaşın eşiğinde olduğu uyarısında bulunduğunu aktarıyor.

Gazetenin ilk sayfasındaki haberin başlığı ise “Amerika Birleşik Devletleri Libya ‘yanlışı’ yüzünden İngiltere’yi eleştiriyor”. Washington’un eleştirdiği nokta, İngiltere’nin, eski başbakan Tony Blair’in ziyaretiyle 2007’den itibaren Libya’yla yeni ticari anlaşmalar imzalaması. Amerika Birleşik Devletleri’nin Londra Büyükelçisi Louis Susman’a göre, Libya’nın diktatörü Muammer Kaddafi’yle ilişkileri düzeltme çabaları sadece Kaddafi’nin dünya sahnesinde ‘daha fazla boy göstermesine’ hizmet etti.

Daily Telegraph Amerikan hükümetinin bu sözlerle, İngiltere’yi, Kaddafi rejimini meşrulaştırmakla suçladığı görüşünde. Gazete, Başbakanlıktan yapılan açıklamada “David Cameron’ın artan şiddet ve çok sayıda sivilin ölmesinden derin kaygı duyduğunun belirtildiğini” aktarıyor. Gazeteye göre İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de Kaddafi’nin İngiltere’de eğitim görmüş oğlunu arayarak bu kaygıları iletti. Ancak Daily Telegraph, tüm bu eleştirilere rağmen Hague ve Adalet Bakanı Kenneth Clarke’ın 2007’de Tony Blair’in başlattığı ziyaret sonrasındaki ticari anlaşmaları savunduklarına dikkat çekiyor. Clarke, BBC’ye yaptığı açıklamada Libya’ya yatırımlarla bir yanlış yapmadıklarına inandıklarını söylemişti.

Guardian’daki bir diğer haberde de, İngiliz hükümetinin sivillere karşı kullanılan göz yaşartıcı gaz dahil çeşitli teçhizatın Libya’ya satışını onayladığı, geçen yılın ilk 9 ayında Trablus’a 200 milyon sterlin değerinde satış yapıldığı belirtiliyor.

(tuicakademi, bbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...