ABD Kaddafi Konusunda İngiltere’yi Suçluyor

Daily Telegraph gazetesi, Libya’daki gösteriler başkent Trablus’a da uzanırken, Seyfülislam Kaddafi’nin ‘kan nehirlerinden’ bahsettiğini ve Libya’nın petrol zenginliğini yakacak bir iç savaşın eşiğinde olduğu uyarısında bulunduğunu aktarıyor.

Gazetenin ilk sayfasındaki haberin başlığı ise “Amerika Birleşik Devletleri Libya ‘yanlışı’ yüzünden İngiltere’yi eleştiriyor”. Washington’un eleştirdiği nokta, İngiltere’nin, eski başbakan Tony Blair’in ziyaretiyle 2007’den itibaren Libya’yla yeni ticari anlaşmalar imzalaması. Amerika Birleşik Devletleri’nin Londra Büyükelçisi Louis Susman’a göre, Libya’nın diktatörü Muammer Kaddafi’yle ilişkileri düzeltme çabaları sadece Kaddafi’nin dünya sahnesinde ‘daha fazla boy göstermesine’ hizmet etti.

Daily Telegraph Amerikan hükümetinin bu sözlerle, İngiltere’yi, Kaddafi rejimini meşrulaştırmakla suçladığı görüşünde. Gazete, Başbakanlıktan yapılan açıklamada “David Cameron’ın artan şiddet ve çok sayıda sivilin ölmesinden derin kaygı duyduğunun belirtildiğini” aktarıyor. Gazeteye göre İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de Kaddafi’nin İngiltere’de eğitim görmüş oğlunu arayarak bu kaygıları iletti. Ancak Daily Telegraph, tüm bu eleştirilere rağmen Hague ve Adalet Bakanı Kenneth Clarke’ın 2007’de Tony Blair’in başlattığı ziyaret sonrasındaki ticari anlaşmaları savunduklarına dikkat çekiyor. Clarke, BBC’ye yaptığı açıklamada Libya’ya yatırımlarla bir yanlış yapmadıklarına inandıklarını söylemişti.

Guardian’daki bir diğer haberde de, İngiliz hükümetinin sivillere karşı kullanılan göz yaşartıcı gaz dahil çeşitli teçhizatın Libya’ya satışını onayladığı, geçen yılın ilk 9 ayında Trablus’a 200 milyon sterlin değerinde satış yapıldığı belirtiliyor.

(tuicakademi, bbc)

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...