Militan Gruplar Daha Fazla Saldırı Planlıyor

Köktendinci gruplar Hizbullah’a karşı saldırılar düzenlemek için Lübnan’a gönderildi.

 

Siyasi kaynaklar tarafından yapılan bir açıklamaya göre Bir el-Abed patlamasından sonra ülkedeki güvenlik durumunun daha da kötüye gidebileceği belirtildi. Köktendinci grupların, Samir Khaled Kwaifi adıyla sahte Lübnan pasaportu taşıyan Mahmud N.A.’nın komutasında Hizbullah’a karşı planlar yaptığını ve Akar ile Beyrut arasında gidip geldiklerini belirten kaynaklar, Bir el-Abed patlamasının, Suriye isyancılarının Suriye Başkanı Beşar el- Esad ile birlikte mücadele eden Hizbullah’a yaptıkları misilleme tehditlerinden sonra geldiğini açıkladı.

Siyasi kaynaklar, bölgede farklı ülkelerden istihbarat yetkililerinin Ürdün’de bir toplantı düzenlediğini ve hedef olarak Hizbullah’a karşı etkili saldırılar planladığını bildirirken, olaydan iki hafta önce bubi tuzakları ve intihar bombacıları aracılığıyla saldırılar düzenleneceğini konusunda uyardıklarının altını çizdi.

Yapılan açıklamalara Hizbullah’ın da Beyrut’un güney banliyölerinde saldırıların etkilerini azaltmak için güvenlik önlemlerini arttırdığı da eklenirken, Kuzey Lübnan’da bir selefi Şeyhi NR’ın, arabasında Tripoli’ye taşınan, Cebel Muhsin ve Bab’ı ayıran bir cepheye yerleştirilen kısa menzilli roketler de dâhil olmak üzere silahları teslim aldığı bildirildi.
Basında yer alan haberlerde el- Kaide bağlantılı grupların Beyrut’un güney banliyölerinde binaları havaya uçurmak için kullanılmak üzere iki bomba hazırladığından Merkezi İstihbarat Teşkilatı aracılığıyla Lübnan yetkililerinin haberdar olduğu da belirtildi.

(TUİÇ Akademi, Dailystar)

Zekiye Öksüzoğlu

TUİÇ Stajyer

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...