Mısır’daki Olayların Arkasında İsrail ve Batılı Güçler Var

Hizbullah’ın ilk genel sekreteri Subhi et-Tufeyli tarafından yapılan bir açıklamada Mısır’da yaşanan son gelişmelere İsrail ve Batılı güçlerin sebep olduğu belirtildi.

 

Yaptığı bir basın açıklamasında, Lübnan’daki Hizbullah ilk genel sekreteri Subhi et-Tufeyli, Mısır’da gerçekleşen darbeden İsrail’i ve batıyı sorumlu tutuğunu dile getirdi. Mursi’nin göreve gelmesinden beri yönetimin başarısızlığı üzerine karalama kampanyalarının başlatıldığının altını çizen Tufeyli’nin söylemlerine göre, Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın kuracağı bir devletin de başarısız olmasının hedeflendiği iddiasında bulunuldu.
Mısır halkının yönetime karşı kışkırtıldığını ifade eden Tufeyli, Mısır yargısına ve geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur’a yapılanların anayasaya uygun olmadığı konusunda itirazlarını belirtirken, Adli Mansur’u da anayasaya uygun davranması konusunda göreve davet ettiğini belirtti.

Hizbullah’ın da Suriye’ye askeri müdahalesinin Tufeyli tarafından kınandığı ifadelerine yer verilirken, çatışmaların Lübnan için de tehlike arz ettiği konusunda uyarılarda bulunuldu. Bu müdahale ile Lübnan’da mezhepler arası savaşın kapılarının açıldığı iddiasında bulunulurken, Hizbullah’ın gurur duyulan saygınlığını yitirdiği belirtildi.
Hizbullah’ın kurucularından olan Şeyh Subhi et-Tufeyli Hizbullah’ın Suriye politikası üzerinde yaptığı eleştirilerde Müslümanların selameti için Lübnan’a dönmesinin talep edildiği bildirildi.

(TUİÇ Akademi, Anadolu Ajansı)

Zekiye Öksüzoğlu

TUİÇ Stajyer

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...