Milletvekili Kasım Dal yeni parti kurdu

Bulgaristan meclisinde vekilliklerini sürdüren Kasım Dal ve Korman İsmailov Özgürlük ve Onur Halk Partisini resmen kurdu. Binin üzerinde delegenin katılımıyla gerçekleştirilen kuruluş toplantısında uzun ve heyecanlı bir konuşma yapan Kasım Dal, kurdukları yeni partinin bir yıl önce ayrıldıkları Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden ideoloji ve politika anlamında tamamen bağımsız olduğunu vurguladı. Politikadaki yerlerinin merkez sağ olduğunu ifade eden Dal, siyaset başta olmak üzere yapılan her işte insan faktörünün değerinin ön planda tutulması gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Hak ve Özgürlükler Partisi lideri Ahmet Doğan, partinin 8.olağan kongresinde bir suikast girişimine maruz kalmış, bundan Doğan’ın 20 yıl yardımcılığını yapmış ve partiden ayrılıp bağımsız bir parti kurmuş olan Kasım Dal,  suikast şüphelilerinden biri haline gelmişti. Bu konuya da açıklık getiren Dal, saldırıyı kesin bir dille kınayarak demokrasiye aykırı bir tutum olduğunu vurgulamıştır. Ancak öte yandan yaptığı bir başka açıklamada suikastçıyı engelleme yönteminin yanlış bulduğunu belirterek, işkencenin Hak ve Özgürlükler Partisi mensuplarının ruhunda var olduğunu ifade etmiştir.

Parti başkanı seçilen Korman İsmailov ise yaptığı açılış konuşmasında partilerinin amacının gelecek yıl yapılacak genel seçimlerde meclise girmek olduğunu söyledi.

Kongereye katılan Kültür Bakanı Vejdi Raşidov, Kasım Dal ile dostluklarının cok eskiye dayandığını vurgulayarak Başbakan Boyko Borisov’un selamlarını iletti. Ayrıca kongreye Ak Parti Milletvekili Haluk İpek’in önderliğinde çok sayıda Türk misafir de katıldı. Bu tablo vekil İpek’in de ifade ettiği gibi ayrılıkçı bir unsur olarak görülmeyip, birleştirici bir faktör olduğunu tüm dünya kamuoyuna göstermiştir.

(TUİÇ Akademi, CİHAN)

Ecem ÖZAYAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...