Mirziyoyev’den Çin Büyükelçisine Dostluk Madalyası

0
99

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, bu hafta içi, 16 Ocak’ta Çin’in Özbekistan’daki Büyükelçisi Sun Lijie ile bir araya geldi. Toplantı, Büyükelçi Lijie’nin görev süresinin tamamlanması münasebeti ile gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Çinli diplomata iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirme ve ileriye taşıma çabasından ötürü teşekkürlerini iletti. Özellikle Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in, 2017 Mayıs’ında Pekin’i ziyaretinde atılan adımlar ve gerçekleştirilen anlaşmalar vurgulandı.

Özbekistan’da Şavkat Mirziyoyev’in ülkeye getirdiği yeni soluk ve Çin’in İpek Yolu vizyonu olan “Bir Kuşak, Bir Yol” projesi ile Orta Asya’ya yatırımlarını arttırması sayesinde iki ülke ticari ilişkilerini en üst seviyeye çıkardı.

Tüm bu gelişmelerin sonucunda iki ülke arasındaki ticaret hacminin 4.5 milyar dolara çıktığı belirtildi. Özellikle hidro enerji, petrol ve doğal gaz endüstrisi, ulaşım sektörü ve teknoloji alanında büyük işbirliklerinin temellerinin atıldığı söylendi. Özbekistan-Kırgızistan-Çin arasında uluslararası bir transport geçiş yolunun inşasına dikkat çekildi.

Çin Büyükelçisi Lijie de, Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’e ülkedeki görevi boyunca, gördüğü misafirperverlik ve ilgi için teşekkürlerini iletti. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in de selamlarını iletti. Şavkat Mirziyoyev toplantı sonunda büyükelçiye, Devlet Dostluk Madalyası ve ödülünü takdim etti.

Sponsorlu

Begmurat ALLABERDİYEV

o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here