Mirziyoyev’den Çin Büyükelçisine Dostluk Madalyası

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, bu hafta içi, 16 Ocak’ta Çin’in Özbekistan’daki Büyükelçisi Sun Lijie ile bir araya geldi. Toplantı, Büyükelçi Lijie’nin görev süresinin tamamlanması münasebeti ile gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Çinli diplomata iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirme ve ileriye taşıma çabasından ötürü teşekkürlerini iletti. Özellikle Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in, 2017 Mayıs’ında Pekin’i ziyaretinde atılan adımlar ve gerçekleştirilen anlaşmalar vurgulandı.

Özbekistan’da Şavkat Mirziyoyev’in ülkeye getirdiği yeni soluk ve Çin’in İpek Yolu vizyonu olan “Bir Kuşak, Bir Yol” projesi ile Orta Asya’ya yatırımlarını arttırması sayesinde iki ülke ticari ilişkilerini en üst seviyeye çıkardı.

Tüm bu gelişmelerin sonucunda iki ülke arasındaki ticaret hacminin 4.5 milyar dolara çıktığı belirtildi. Özellikle hidro enerji, petrol ve doğal gaz endüstrisi, ulaşım sektörü ve teknoloji alanında büyük işbirliklerinin temellerinin atıldığı söylendi. Özbekistan-Kırgızistan-Çin arasında uluslararası bir transport geçiş yolunun inşasına dikkat çekildi.

Çin Büyükelçisi Lijie de, Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’e ülkedeki görevi boyunca, gördüğü misafirperverlik ve ilgi için teşekkürlerini iletti. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in de selamlarını iletti. Şavkat Mirziyoyev toplantı sonunda büyükelçiye, Devlet Dostluk Madalyası ve ödülünü takdim etti.

Begmurat ALLABERDİYEV

o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Eğitim Entegrasyonu: Suriyeli Sığınmacıların Türkiye’deki Eğitimi ve Karşılaşılan Sorunlar

Yusuf KAMIŞGöç Çalışmaları StajyeriEditör: Ayşenur Alişiroğlu Özet Türkiye son on yılda...

Rusya ile NATO’nun Baltık Bölgesi Üzerindeki Rekabetinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya Üyelik Sürecine Etkileri

Celal İlker VarolEditör: Bervan Kaya Soğuk Savaş dönemiyle başlayan süreçten...

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’na Göre Uluslararası Koruma Kavramları

Lütfi Mert ULUTAŞTUİÇ O-Staj StajyeriEditör: Eda KURT Özet Dünyada bitmek bilmeyen...