Mirziyoyev’den Çin Büyükelçisine Dostluk Madalyası

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, bu hafta içi, 16 Ocak’ta Çin’in Özbekistan’daki Büyükelçisi Sun Lijie ile bir araya geldi. Toplantı, Büyükelçi Lijie’nin görev süresinin tamamlanması münasebeti ile gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Çinli diplomata iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirme ve ileriye taşıma çabasından ötürü teşekkürlerini iletti. Özellikle Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in, 2017 Mayıs’ında Pekin’i ziyaretinde atılan adımlar ve gerçekleştirilen anlaşmalar vurgulandı.

Özbekistan’da Şavkat Mirziyoyev’in ülkeye getirdiği yeni soluk ve Çin’in İpek Yolu vizyonu olan “Bir Kuşak, Bir Yol” projesi ile Orta Asya’ya yatırımlarını arttırması sayesinde iki ülke ticari ilişkilerini en üst seviyeye çıkardı.

Tüm bu gelişmelerin sonucunda iki ülke arasındaki ticaret hacminin 4.5 milyar dolara çıktığı belirtildi. Özellikle hidro enerji, petrol ve doğal gaz endüstrisi, ulaşım sektörü ve teknoloji alanında büyük işbirliklerinin temellerinin atıldığı söylendi. Özbekistan-Kırgızistan-Çin arasında uluslararası bir transport geçiş yolunun inşasına dikkat çekildi.

Çin Büyükelçisi Lijie de, Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’e ülkedeki görevi boyunca, gördüğü misafirperverlik ve ilgi için teşekkürlerini iletti. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in de selamlarını iletti. Şavkat Mirziyoyev toplantı sonunda büyükelçiye, Devlet Dostluk Madalyası ve ödülünü takdim etti.

Begmurat ALLABERDİYEV

o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.

Çeviri: Neoliberalizmden Sonra

Bu yazı, Rana Faroohar'ın ‘Foreign Affairs’ için kaleme almış olduğu “After Neoliberalism: All Economics Is Local” başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir.

The Wind That Shakes the Barley (2006)

Avrupa çalışmaları stajyerimiz Ferhat Ege Aksaylı, The Wind That Shakes the Barley filmini sizler için analiz etti.

Paris Attacks and the Role of the European Union

Abstract This article analyzes the attacks of the Islamic State...