Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, “Yeniden Adaylığını” Açıkladı

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi, yönetimine el koyan darbeci Cumhurbaşkanı Sisi mart ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını kamuoyuna duyurdu.

Başkent Kahire’de düzenlenen “Vatan Hikayesi” adlı üç gün süren konferansın kapanış konuşmasında, Mısır halkına seslenen Sisi, “Onayınızı tekrar almak için cumhurbaşkanlığı ikinci dönem adaylığımı kabul ediniz. Seçimlere yüksek oranda katılım olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Sisi konuşmasında, “Siz gelecek lideri kendi özgür iradenizle önümüzdeki seçimlerde belirleyeceksiniz. Seçimlerin özgürlüğün ve şeffaflığın bir modeli olacağını vadediyor, her adayın eşit şartlarda yarışacağının sözünü veriyorum. Tercihlerinize dikkat edin. Oylarınızı hak edenden başkasına vermeyin. Siz, yeni cumhurbaşkanına geleceğinizi ve çocuklarınızın geleceğini teslim edeceksiniz. Eğer yolsuzluğu engelleme imkanım olsaydı, engellerdim. Yolsuzluk yapanları biliyorum. Yolsuzluk yapanların, cumhurbaşkanlığı koltuğuna yaklaşmasına izin vermeyeceğim. Susmayacağım. Çünkü Allah beni hesaba çekecek.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu 26-28 Mart tarihleri arasında yapılacak. Hiçbir adayın % 50 oy oranına ulaşamaması halinde, 24-26 Nisan tarihlerinde ikinci tura gidilecek.

Ezgi ŞENURT
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...