Rusya: “Vancouver Toplantısında Rusya ve Çin’in Çözüm Planına Herhangi Bir Alternatif Sunulmadı”

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kanada’nın Vancouver kentinde Kuzey Kore ile ilgili durumun ele alındığı toplantıda Rusya ve Çin’in çözüm için daha önce önerdiği belgeye herhangi bir alternatifin sunulmadığını duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında, “Rusya ve Çin dışişleri bakanlıklarının 4 Temmuz 2017 tarihli ortak açıklamasında yer alan Kuzey Kore çözümüne yönelik (Rusya ve Çin’in) ortak ‘yol haritası’, tüm sorunların bölgedeki askeri aktiviteler karşılıklı olarak azaltılarak, ABD-Kuzey Kore ve iki Kore devleti arasında doğrudan görüşmeler yapılarak ve Kuzeydoğu Asya’da ki güvenlik konuları geniş bir biçimde tartışılarak, sadece barışçıl siyasi ve diplomatik yollardan karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözümü amaçlıyor. Hiç kimse söz konusu belgeye herhangi bir alternatif sunmuyor, Vancouver toplantısının katılımcıları da yapıcı herhangi bir öneri sunmadı.” ifadelerine yer verildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kanada’nın Vancouver kentinde gerçekleşen zirveye benzer toplantıların Kore Yarımadası’nın etrafındaki durumun normalleşmesini sağlamayıp, aksine ağırlaştırdığını belirtti.

Bakanlığın resmi sitesinde konuyla ilgili yayınlanan açıklamada, “Aceleyle düzenlenen ve kendilerini kanıtlamış çok taraflı formatların işlevlerini olumsuz etkileyen bu tür etkinliklerin Kore Yarımadası’nın etrafındaki durumun normalleşmesine katkıda bulunmayıp, aksine ağırlaştırdığını üzülerek belirtmek durumundayız.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Vancouver’daki zirvenin katılımcılarının, Pyongyang’a tek taraflı yaptırımlar uygulama düşüncelerinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararlarının önemini sekteye uğrattığı ifade edildi.

Açıklama metninde, “Toplantı katılımcılarının BM Güvenlik Konseyinin kararlarında öngörülen gerekliliklerin ötesinde tek taraflı yaptırımların ve diğer diplomatik önlemlerin uygulanması üzerine düşünülmesi yönündeki ‘karar’ kesinlikle kabul edilemez ve verimsiz görünüyor. BM’nin toplanması için yetki tanımadığı bir grup devletin BMGK’nın kararlarının önemini sekteye uğratmaya yönelik bu kaba girişimi, kararları dünyadaki tüm devletler üzerinde bağlayıcı olan bu önemli uluslararası kuruma karşı tam bir saygısızlık gösterdiğini ortaya koyuyor” dendi.

Daha önce Kore Savaşı’nda ABD ile birlikte çarpışmış ülkelerin Kuzey Kore’nin nükleer silahlarıyla ilgili sorunu görüşmek üzere Rusya’yı ve Çin’i davet etmeden Kanada’nın Vancouver kentinde gerçekleştirdiği toplantının sona erdiği bildirildi.

Hilal DURSUN
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...