Hindistan Avustralya Grubu Ülkelerine Katıldı

Hindistan Dışişleri Bakanlığı, ülkenin biyolojik ve kimyasal silahların kullanımını sonlandırmayı amaçlayan ülkelerin kurduğu Avustralya Grubu’na katıldığını duyurdu. The Hindu News’deki habere göre, Hindistan cuma günü resmi olarak Avustralya Grubuna 43. üye olarak katıldı.

Avustralya Grubu, kimyasal ve biyolojik silahlar üretmek için gerekli olan teknolojinin izlenmesi ve kontrol altına alınması yoluyla bütün silahların yaygınlaşmasını önlemek amacıyla  kurulmuş olan gayriresmi bir ülkeler grubudur. Hindistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada: ”Avustralya Grubu Hindistan’ı 43. katılımcı ülke olarak kabul etmeye karar verdi. Hindistan, grubun tüm katılımcılarına teşekkürlerini sunar. Hindistan’ın Avustralya Grubu’na katılması, uluslararası güvenlik ve silahsızlanma hedefleri açısından karşılıklı fayda sağlayacaktır.” denildi.

Hindistan 2016 yılında da Füze Teknolojisi Kontrol Antlaşması’na(MTCR) imza atmış geçen yıl da Wassenaar Düzenlemesine katılmıştı. Wassenaar Düzenlemesi çok uluslu bir  ihracat kontrol rejimi Hindistan’ın, Avustralya Grubu’na katılması Çin tarafından karşı çıkılan Nükleer Tedarikçiler Grubu’na üyelik başvurusunu destekleyeceği öngörülüyor.

Zehra KÖSE
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...